Nowy numer 47/2023 Archiwum

Elbląg turystyką silny przejdź do galerii

Pasjonaci przemierzania szlaków mieli dziś swoje święto.

Wielki piknik rodziny na terenie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, był centralnym punktem obchodów Światowego Dnia Turystyki w naszym mieście. Na muzealnym dziedzińcu na wspólnej zabawie spotkali się zarówno uczestnicy wszystkich imprez towarzyszących obchodom, jak i rodziny z dziećmi, które przyszły specjalnie na ten festyn.

Pani Joanna brała udział w 53. pieszym Jesiennym Rajdzie po Wysoczyźnie Elbląskiej. - Szłam tzw. trasą numer 2., czyli wiodącą z pętli tramwajowej przy Bażantarni, przez park Dolinka, aż do muzeum - odpowiada. - W sumie pokonaliśmy ponad 11 przepięknych kilometrów - dodaje.

Rajd po Wysoczyźnie to przedsięwzięcie z ponad 50-letnią historią. W tegorocznej edycji uczestnicy mogli wybierać w sumie spośród pięciu tras długości od 8 do 17 kilometrów. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek, potwierdzenie uczestnictwa do książeczki OTP oraz posiłek turystyczny.

Obok wędrówek pieszych odbyły się również rajdy rowerowe, kajakowe, marszobieg na orientację, podglądanie ptaków z ornitologiem czy zbieranie grzybów z mykologiem. Każdy wielbiciel turystyki mógł tego dnia odnaleźć coś dla siebie.

Również sam piknik przyciągał ogromem atrakcji. Przybyłej na dziedziniec muzeum młodzieży szczególnie podobały się średniowieczne gry. - Ta np. polega na strącaniu podłużnym patykiem, klocków przeciwnika. Należy jednak robić to tak, aby nie strącić stojącego na środku pola "króla" - tłumaczy zasady jednej z gier Marcin, którego spotykamy przy wytoczonym do niej specjalnym placu.

W wikińskiej chacie, w której gości przyjmowali rekonstruktorzy, można było przejść przyspieszony kurs garncarstwa i z gliny ulepić własne naczynia. - Próbowaliśmy z synem pracować na kole garncarskim. To jednak przerosło nasze talenty - śmieje się pani Mira. Teraz lepią miski według własnego uznania, bezpośrednio na stole. - Mam nadzieję, że będziemy mogli je zabrać i w domu sobie wypalić? - pyta pani Mira i spogląda na prowadzącego zajęcia "wikinga".

Przez cały czas trwania pikniku zupełnie za darmo można było zwiedzać muzealne ekspozycje. Z okazji Światowego Dnia Turystyki nasze muzeum udostępniło zwiedzającym całkowicie nową salę poświęconą starożytnemu Egiptowi.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy