Zaczęło się w XIII wieku

Historia miasta widziana oczami uczestników wakacyjnych warsztatów.

Lekcja Historii o Elblągu jaka we wtorek, 6 października, odbyła się Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” była podsumowaniem projektu Spacer w Przeszłość cz. II.

- Pierwsza część projektu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem stąd pomysł na jego drugą część - mówiła podczas spotkania Magdalena Czarnocka-Kaptur. - Widząc ilu was jest w tej sali przypuszczam, że druga część też cieszyła się, i będzie cieszyć, ogromnym zainteresowaniem - dodała. Pierwsza część projektu odbyła się w ubiegłym roku.

- W ramach projektu w czasie wakacji realizowaliśmy warsztaty - poinformowała Marta Derlukiewicz, organizatorka. - Nawiązywały one do historii Elbląga: miasta, osób i wydarzeń.

Były to warsztaty muzyczne, teatralne, literacko-dziennikarskie, tworzenia gier planszowych. W czasie wtorkowego spotkania licznie zgromadzona publiczność w kinie Światowid mogła zapoznać się z efektami pracy. Dzieci i młodzież zaprezentowali przedstawienie o Piekarczyku oraz zaśpiewali piosenkę o Elblągu. Ewa i Konrad, uczestnicy warsztatów literacko-dziennikarskich, przeczytali wiersze o mieście jakie powstały podczas wakacji.

Wprowadzeniem do lekcji był krótki wykład Piotra Adamczyka z Muzeum Archeologiczno-Historycznego o dziejach miasta. Przypomniał w nim, że Elbląg powstał w 1230 roku na terenie, który wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj.

- W okolice te dotarli rycerze Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie popularnie nazywani krzyżakami. Zaczęli budowę swojej warowni - opowiadał prelegent.

Piotr Adamczyk zwrócił uwagę, że zanim Malbork stał się stolicą krzyżaków, taką rolę pełnił Elbląg. W późniejszym okresie miasto rozwinęło się do tego stopnia, że w XIV wieku istniały dwa miasta Elbląg.

- W 1975 roku powstało województwo elbląskie. Warto pamiętać, że mieliśmy epizod kiedy to Elbląg był miastem wojewódzkim - przypomniał nawiązując do historii najnowszej. Województwo elbląskie istniało do roku 1998.

W lekcji aktywnie uczestniczyły dzieci i młodzież. Ich głównym zadaniem było wskazanie miejsc, które należałoby pokazać turystom chcącym poznać miasto. Jako pierwszy taki obiekt wymieniono Bramę Targową. O katedrze św. Mikołaja opowiedziała Regina Czymbor, zajmująca się w Elblągu turystyką. Świątynia została wybudowana w XIII w.

- Zawsze pełniła rolę tzw. kościoła farnego, czyli miejskiego. Na przełomie wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany - przypomniała. Katedra św. Mikołaja najbardziej ucierpiał w 1777 roku od pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna.

Na kolejnych miejscach uczestnicy lekcji wymienili m.in. Galerię EL oraz fontannę na Palcu Słowiańskim.

- Galeria El kiedyś była kościołem - podzielił się swoją widzą Tomasz. - Teraz jest galerią sztuki, w której możemy oglądać formy przestrzenne Elbląga - dodał Kuba.

Zatrzymując się przy fontannie z pomocą musiała przyjść Regina Czymbor. - Fontanna, którą znamy z Palcu Słowiańskiego jest częścią dawnego postumentu. Stał na nim pomnik założyciela Elbląga Hermana von Balka, Wielkiego Mistrza Krzyżackiego - opowiedziała prelegentka.

Zainteresowanie Lekcją Historii o Elblągu przerosło oczekiwania organizatorów. Przyszło znacznie więcej osób niż jest w stanie pomieścić duża sala w kinie "Światowid".  

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..