Nowy numer 03/2020 Archiwum

Wzgórze, które żyje Różańcem przejdź do galerii

Dwa lata trwała renowacja ołtarza MB Różańcowej w miejscowym sanktuarium.

- Cieszymy się niezmiernie z zakończenia renowacji ołtarza Matki Bożej Różańcowej, która króluje tu, na dzierzgońskim wzgórzu - mówił ks. kan. Józef Bommersbach, w czasie uroczystości odpustowych w parafii Trójcy Świętej w Dzierzgoniu.

- Renowacja ołtarza trwała dwa lata i wiele osób przyczyniło się do tego, aby była możliwa - wyjaśniał ksiądz proboszcz. Remont kosztował prawie 320 tys. zł. Sporą część pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, włączyła się także gmina Dzierzgoń. Niemałą kwotę uzbierali również parafianie.

- W ramach tych działań prowadziliśmy dwa równoległe etapy prac: konserwację malowidła ściennego i kotary oraz samego ołtarza - mówi Katarzyna Stakun, konserwator i koordynator wszystkich prac, jakie zostały wykonane w Dzierzgoniu od 2008 roku. - Wymagały dużej koordynacji. Żeby wykonać konserwację malowidła, trzeba rozebrać ołtarz - dodaje.

Wszystkie prace zakończyły się pod koniec wakacji. Tydzień przed uroczystościami efekt remontu zatwierdził wojewódzki konserwator zabytków.

Odnowiony ołtarz poświęcił biskup elbląski Jacek Jezierski. Przewodniczył również Eucharystii odprawionej w dzierzgońskim sanktuarium. W czasie uroczystości odpustowych sanktuarium wypełniło się po brzegi. - Ale to nie tylko dlatego, że jest dzisiaj takie święto - mówi pani Maria. - Jest dokładnie tak jak mówił ksiądz proboszcz. Codziennie rano na modlitwie różańcowej spotyka się tutaj około 40-50 osób. Ta świątynia żyje Różańcem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama