Nowy numer 49/2023 Archiwum

Pieśń dla Elbląga przejdź do galerii

Tak oryginalnego wydarzenia artystycznego w naszym mieście jeszcze nie było.

30 października na scenie w Galerii El usłyszymy premierowe wykonanie oratorium "Pieśni nad pieśniami". Kompozytorem muzyki tego dzieła, czerpiącego z jednego z najsłynniejszych fragmentów Pisma Świętego, jest Kamil Jędrzejewski, a autorem tekstów Monika Matusiak. - To, co wyróżnia nasze oratorium na tle innych dzieł, które możemy oglądać w naszym mieście, to fakt, że jest to kompozycja całkowicie autorska - wyjaśnia Kamil Jędrzejewski.

- "Pieśń nad pieśniami" jest formą oratoryjną. Występują w niej chór, orkiestra oraz dwóch solistów, którzy mają pewną historię do opowiedzenia - wyjaśnia autor muzyki. Ten utwór od tradycyjnie pojętego oratorium odróżnia też to, że nie będzie mu towarzyszyć muzyka klasyczna. - To, z czym będziemy mogli się spotkać podczas tego występu, to mieszanka muzyki rozrywkowej z filmową - dodaje Kamil.

Główne postacie oratorium to role Oblubieńca i Oblubienicy. - Kolejnym atutem i wyróżnikiem naszego przedsięwzięcia jest fakt, że biorą w nim udział praktycznie sami młodzi ludzie - mówi Małgorzata Borys, która wcieli się w Oblubienicę.

Jak mówi, w naszym mieście uzdolniona młodzież rzadko ma okazję do angażowania się w przedsięwzięcia na tak wysokim poziomie. - Ogromna więc w tym zasługa Niny Dziwniel-Stępki z Młodzieżowego Domu Kultury, że zaangażowała się w ten projekt i pociągnęła za sobą wielu młodych ludzi - mówi Małgosia.

Z kolei chór Alta Trinita, który swoim śpiewem uzupełni całość przedsięwzięcia przygotowuje Eliza Kaczmarczyk. - Jesteśmy już po kilku próbach i coraz lepiej rozumiemy ten temat - mówi Dawid Leśniak, członek chóru. - Już jednak od pierwszych wspólnych wykonań tego utworu jesteśmy przekonani, że wybrzmi to wszystko wspaniale - dodaje.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Attacca, które powstało z myślą o młodych, utalentowanych ludziach z Elbląga i jego okolic chcących rozwijać swoje zainteresowania.

- Projekt zaprezentowania tego rodzaju koncertu zrodził się jeszcze w 2014 r., kiedy Kamil i Małgosia wystawiali w naszym mieście swój musical "Na skrzydłach pasji" - mówi Ewa Borys, prezes stowarzyszenia.

Stworzone przez nich dzieło tak mocno przypadło do gustu niektórym urzędnikom kulturalnym z Elbląga, że postanowili poprzeć powstanie stowarzyszenia, które będzie promowało i prezentowało szerokiej publiczności takie talenty z naszego miasta.

Swoje bezpośrednie wsparcie dla inicjatywy przekazali przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wilk oraz biskup elbląski Jacek Jezierski. Tak dzięki inicjatywie Ewy i Małgorzaty Borys oraz Kamila Jędrzejewskiego powstała Attacca.

Jej najnowszym dziełem będzie właśnie "Pieśń nad pieśniami". - To nie jest jednak nasze jedyne przedsięwzięcie. Na przyszły rok planujemy wystawić "Święte schody" oraz oratorium pasyjne - wymienia pani Ewa.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął biskup elbląski Jacek Jezierski.

Bilety na koncert "Pieśń nad pieśniami" do kupienia w Galerii El. 30 października artyści dadzą cztery występy o godz. 10.00 i 11.00 (dla szkół) oraz o 17.00 i 19.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy