Tu jest żywy Kościół przejdź do galerii

Stagniewo to serce centrum duszpasterskiego młodzieży i rodzin.

17 października bp Józef Wysocki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej, dokonał poświęcenia kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Elblągu-Stagniewie.

- Powstał on dzięki pracy i ofiarności wielu osób - mówił w czasie homilii bp Jacek Jezierski. Zaliczył do nich: architektów, budowniczych, kooperantów, urzędników, sponsorów. Podkreślił także wkład pracy wolontariuszy i ofiarność wielu osób.

- Wszystkim, którzy mieli swój udział i wkład w dziele budowy nowej, pięknej świątyni bardzo serdeczni dziękuję - powiedział biskup elbląski. - Cieszymy się, że powstał nowy kościół na obrzeżach Elbląga - dodał.

Budowa kościoła w Elblągu-Stagniewie trwała 10 lat. - Ideę wybudowania kościoła rzucił bp dr Józef Wysocki, który kończy dziś 75. rok życia - zauważył w homilii bp Jezierski. Jak zaznaczył biskup elbląski kościół ten został wybudowany dzięki niezwykłej wyobraźni biskupa Wysockiego. Wyobraźni, którą posiadali prorocy. - Dzięki jego żelaznej konsekwencji oraz ogromnym wysiłkom i wyrzeczeniom - wyliczał.

- Ksiądz biskup nowy kościół widzi jako serce centrum duszpasterskiego: młodzieży, rodzin - stwierdził bp Jezierski. Wioska Cudów - bo tak także nazywane jest sanktuarium w Stagniewie - to miejsce rekolekcji, katechezy.

Bp Józef Wysocki w Stagniewie budował kościół, równolegle, na dwóch płaszczyznach. - Nie tylko przygotowywał teren, zakładał fundamenty, wznosił mury świątyni, ale przede wszystkim przez wiele lat zwoływał Kościół - zaznaczył bp Jacek Jezierski.

Do Stagniewa najpierw przyjeżdżała młodzież, a później członkowie Domowego Kościoła. Bp Wysocki zawsze dbał o to, by był to Kościół żywy. - Ksiądz biskup Józef pozostał wierny charyzmatowi ruchu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - przypomniał. Charyzmat ten opisują słowa: światło i życie.

- Ten charyzmat opisuje żywy Kościół. To określenie czasami nas denerwuje, jednak jest prawdziwe. W kościele natrafiamy na obszary uśpienia, skostnienia, a nawet sklerozy. Kościół apostolski nieustannie potrzebuje nowego tchnienia Bożego Ducha, przebudzenia oraz odnowy - podsumował bp Jacek Jezierski.

W czasie uroczystości bp Józef Wysocki przyznał, że kościół Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II jest pierwszą świątynią, którą konsekruje. W sobotnim poświęceniu sanktuarium wzięli udział kapłani i siostry zakonne z diecezji elbląskiej.

- Bardzo zależało nam, by uczestniczyć w tak wielkiej uroczystości. Jesteśmy bardzo zadowoleni, było pięknie - mówi pani Halina i pan Sławomir. - Tak przepiękna dzień zdarza się raz na jakiś czas, bo obecnie wybudowanie kościoła nie jest prostą sprawą - dodają. - Piękna uroczystość. Bardzo mi się tu podoba - stwierdza zaś pan Władysław. W tym roku w sanktuarium Stagniewie jest po raz trzeci. - Przyjechałam z Kanady na 80. urodziny mamy. Dla mnie dzisiejszy dzień to podwójne święto - cieszy się pani Mariola. - W przyszłości może już nie być okazji, by uczestniczyć w tak wielkim wydarzeniu - dodaje pani Renata.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..