Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ratują zapiski z dawnych czasów

Rozpoczęły się prace konserwatorskie ksiąg metrykalnych z diecezji elbląskiej.

Kiedy powstało archiwum diecezji elbląskiej w 1998 roku, jego nowy dyrektor ks. prof. Wojciech Zawadzki sam zaczął objeżdżać wszystkie parafie nowej diecezji.

- Okazało się, że na strychach, w piwnicach, kancelariach odnalazłem jeszcze sporo dokumentów z XIX i XX wieku - opowiada. Bez względu na ich stan i strukturę wszystkie zostały zwiezione do Elbląga.

W czasie objazdu diecezji, ks. Zawadzki dokonał też kilku przykrych odkryć. Dowiedział się m.in., że część bardzo cennych dokumentów została zniszczona. Niektóre przypadkiem, inne celowo.

Jeden z proboszczów, robiąc remont strychu w swojej plebani, natrafił na stertę starych papierzysk. Nie wgłębiając się w to, co one zawierają, kazał je spakować w plastikowe worki i wrzucić do dołu z wapnem. - Łatwo się domyślić, co się z nimi stało - wzdycha ks. profesor.

Podobnych historii było jeszcze wiele. Szczęście miały te parafie, w których kapłani zorientowali się, że znajdujące się u nich dokumenty mają wartość historyczną i postanowili je zachować. Do szczególnie cennych znalezisk, znajdujących się w zbiorach elbląskiego archiwum należą księgi metrykalne.

Obecnie prace właśnie nad tego rodzaju dokumentami prowadzi Joanna Sroka, konserwator z Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.

- Te księgi były w złym stanie. Miały poodrywane grzbiety, wypadały z nich karty - wylicza pani konserwator. Zbiory są obecnie poddawane pełnej konserwacji i restauracji. Potem jeszcze dokumenty zostaną poddane dezynfekcji, aby pozbyć się mikroorganizmów, które mogłyby je niszczyć. A wszystko po to, by doprowadzić księgi do takiego stanu, aby mogły służyć jeszcze przez wiele lat.

Prace nad renowacją archiwalnych dokumentów rozpoczęły się w tym miesiącu. Pierwszy etap projektu „Konserwacja ksiąg metrykalnych z XIX i początku XX wieku w Archiwum Diecezji Elbląskiej” kosztuje 60 tys. zł. Został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace renowacyjne potrwają do końca tego roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy