Nowy numer 41/2019 Archiwum

Diecezja z nowym herbem

Mitra, orzeł, baranek, krzyże rycerskie - to elementy nowego godła diecezji elbląskiej.

Dekretem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego diecezja elbląska otrzymała nowy herb.

W roku 1992 pierwszy biskup elbląski Andrzej Śliwiński zatwierdził herb diecezji przygotowany przez ks. prałata prof. Jana Wiśniewskiego. Herb ten przedstawia postać św. Wojciecha i orła - symbol św. Jana Ewangelisty, patrona diecezji pomezańskiej.

"Po 23 latach istnienia diecezji i budowania jej tożsamości, pragnę bardziej podkreślić fakt, że centrum diecezji ustanowionej przez Jana Pawła II stanowi miasto Elbląg. Tu znajduje się katedra diecezji. Tu rezyduje biskup diecezjalny i kapituła katedralna. W Elblągu mieści także się seminarium duchowne, kuria i sąd kościelny oraz biura Caritas diecezji" - napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w dekrecie ustanawiającym nowy herb

W latach 2014-2015, po licznych konsultacjach, opracowano projekt nowego herbu. Otrzymał on aprobatę: arcybiskupa metropolity warmińskiego, prezydenta i przewodniczącego rady miasta Elbląga.

W tle tarczy herbowej znajdują się: mitra biskupia, w którą wpisana jest róża św. Wojciecha (tzw. Różyc), pastorał i krzyż.

Na tarczy herbowej znajduje się godło herbowe. W jego górnej prawej części znajduje się baranek, jeden z symboli Chrystusa, herb archidiecezji warmińskiej.

Z kolei w górnej lewej części znajduje się orzeł, symbol św. Jana Ewangelisty czyli herb diecezji pomezańskiej. Poniżej, w centrum tarczy herbowej, znajdują się krzyże rycerskie z herbu Elbląga.

W herbie występują symbole przywołujące na pamięć diecezje - pomezańską, warmińską, chełmińską i gdańską, z których części powstała diecezja elbląska.

Dekret o ustanowieniu nowego herbu biskup elbląski podpisał 15 października 2015 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL