Nowy numer 04/2020 Archiwum

Twórca Galerii EL

Gerard Kwiatkowski kierował galerią do roku 1974 kiedy to wyjechał do Niemiec.

Gerhard Kwiatkowski-Blum był wybitnym artystą i teoretykiem sztuki, twórcą Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, założycielem Galerii EL i innych instytucji artystycznych, a także inicjatorem wielu wydarzeń artystycznych w Polsce i za granicą.

Urodził się w 1930 r. w Ulnowie koło Prabut w dawnych Prusach Wschodnich. Po II wojnie jako autochton pozostał z braćmi w Elblągu. Zmienił wówczas nazwisko Juergen Blum na Gerard Kwiatkowski.

W latach 1965-1973 był inicjatorem i kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych, będących przeglądami sztuki poszukującej. Galerią EL kierował do 1974 r., gdy wyjechał na stałe do Niemiec.

Przez wiele lat gromadził dzieła sztuki artystów współczesnych z całego świata, ponad 200 prac ze swojej kolekcji przekazał elbląskiej galerii. Był promotorem polskiej sztuki na świecie, laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2011 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Elbląga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama