Symbole już w diecezji elbląskiej

Pierwszym etapem peregrynacji jest dekanat Morąg.

W sobotę o godz. 21 symbole Światowych Dni Młodzieży przybyły do Morąga. O godz. 18 młodzież diecezji elbląskiej uczestniczyła we Mszy św. w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, której przewodniczył abp Józef Górzyński. Eucharystia zakończyła peregrynację symboli w diecezji warmińskiej. Tuż po niej młodzież z Morąga przejęła symbole.

Goszczenie w naszych parafiach symboli ŚDM to wielkie przeżycie, czas przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży oraz przedsmak tego, co wydarzy się w Krakowie już w przyszłym roku.

Na krzyżu znajdują się słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do młodzieży w Rzymie w 1984 r. :

„Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam Wam znak tego roku jubileuszowego: krzyż Chrystusa! Nieście go w świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie".

Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek "Wybawicielka Ludu Rzymskiego" sięga wydarzeń z końca VI wieku, kiedy to mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła.

Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd rzymianie pielgrzymują w wielu intencjach. Także zwyczajem papieża Franciszka jest rozpoczynanie i kończenie podróży apostolskich „u Matki Bożej Większej”.

Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w roku 2000, kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

Trzy lata później, podczas dnia młodzieży w wymiarze diecezjalnym, papież zachęcał młodych by, przez Maryję, jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa. W Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży 2003 wyjaśniał: „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem, Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy”. To podczas tego spotkania papież powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie. W tym geście przekazał też młodzieży swój testament: zawołanie „Totus Tuus”, którego kolejne pokolenia młodzieży uczą się dziś właśnie u stóp Matki Bożej „od Światowych Dni Młodzieży”.

W niedzielę o 12. 30 w parafii św. Józefa zostanie odprawiona uroczysta Msza św. przy symbolach. Przewodniczyć jej będzie bp Jacek Jezierski. Następnie krzyż i ikona zostaną przekazane do Miłomłyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..