Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wybór św. Jadwigi

Młodzież z Kmiecina w przedstawieniu pokazała losy swojej patronki.

„Fide et Agape”, czyli młodzieżowa wspólnota działająca przy parafii św. Jadwigi Królowej, przygotowała przedstawienie o swojej patronce - „Przemów za nami do Boga słowo”. - Pomysł, by zrobić przedstawienie o św. Jadwidze, naszej patronce, narodził się w ubiegłym roku - mówi Emilia Jasińska. Jako dobry moment na premierę młodzież uznała listopad. Przedstawienie miało być przedłużeniem uroczystości Wszystkich Świętych.

- Nie chcieliśmy, by było ono długie, ale by ukazywało najważniejszy aspekt życia św. Jadwigi. Było nim dokonanie wyboru. Wyboru, który zaważył na całym jej życiu. Był on dowodem na to, że potrafiła zaufać woli Bożej. Podążać za nią - tłumaczy E. Jasińska. W przedstawieniu była narratorem.

Grająca główną bohaterkę przedstawienia, czyli św. Jadwigę, Julia Zwolińska stwierdza, że praca nad tą rolą to wielkie przeżycie. - Biorą pod uwagę jej biografię, należało bardzo dobrze przygotować się do tego zadania. Nie można było założyć, że wybór, jakiego dokonała, czyli odrzucenie ukochanego na rzecz kraju, był dla niej łatwy. Jako człowieka musiało ją to boleć - akcentuje J. Zwolińska.

- Śpiewałam w chórze - mówi Martyna Kozakiewicz. - Podzieliśmy się na chór damski i męski, by odtworzyć klimat średniowiecza. Średniowiecznych chórów. Śpiewaliśmy komentarze do tego, co działo się na scenie - dodaje.  

Ks. Józef Kożuchowski, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej, ma nadzieję, że zainteresowanie przedstawieniem to wyraz pragnienia głębszego poznania i pokochania wielkiej patronki, która wiele wniosła do kultury nie tylko polskiej, ale i europejskiej. - Dla mnie dzieło jest dobre, gdy jest nim zainteresowanie. To zdało egzamin. Było wyjątkowo dużo ludzi. Kościół wypełnił się jak na Mszy św. - cieszy się kapłan,

W Kmiecinie w każdy poniedziałek odprawiane jest nabożeństwo do św. Jadwigi Królowej połączone z ucałowaniem relikwii. W kościele parafialnym są one obecne od ponad roku. Zostały sprowadzone z Wawelu. - Była to artystyczna forma zbliżenia się do tej postaci. Poznania jej i pokochania - dodaje proboszcz.

- Przedstawienie było bardzo fajne. Dowiedziałam się wielu nowych szczegółów o św. Jadwidze, które wcześnie były mi nieznane - mówi Marta Olender. Dziewczyna wskazuje na moment, gdy do św. Jadwigi z krzyża przemówił Pan Jezus. - Młodzież była perfekcyjna. Profesjonalna. Znamy ich, mimo to ich występ był dla nas wielkim, pozytywnym zaskoczeniem - opowiada Joanna Marczak. - Przedstawienie było przepiękne - uważa Danuta Szczygieł. - Piękne głosy i wykonanie. Słowa były wypowiadane z rozmachem, gestem. Po przedstawieniu powiedziałam im: „Gdybyście wzięli udział w programie Mam Talent, to zaskoczylibyście całą komisję” - zapewnia D. Szczygieł.

Premiera przedstawienia „Przemów za nami do Boga słowo” odbyła się w niedzielę 15 listopada w kościele św. Jadwigi Królowej w Kmiecienie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast