Intuicja świętej przejdź do galerii

25 listopada odbyły się uroczystości odpustowe w parafii bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu.

- Macie niezwykłą świętą jako patronkę. Człowieka, który był niezłomny, a dzisiaj wyprasza wszystko co potrzeba parafii, proboszczowi, wszystkim wiernym - mówił w homilii ks. Marek Żmudziński, który przewodniczył Mszy św. odpustowej.

Franciszka Siedliska urodziła się 12 listopada 1842 r. w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. W dzieciństwie zmagała się z ciężką chorobą kręgosłupa. Leczyła się w najsłynniejszych miejscowościach uzdrowiskowych Austrii, Niemiec, Francji i Szwajcarii.

W 1864 w Cannes Franciszka złożyła prywatny ślub czystości. Jeszcze w tym samym roku została zakonnicą. Początkowo była tercjarką franciszkańską, potem utworzyła i zorganizowała nowe zgromadzenie zakonne Najświętszej Rodziny z Nazaretu - nazaretanki. W 1873 r. przedstawiła Piusowi IX projekt swego dzieła i otrzymała jego błogosławieństwo.

Po kasacie zakonów, w będącej pod zaborami Polsce oficjalna działalność nowego zgromadzenia nie była możliwa. Dlatego też pierwszy dom zakonny nazaretanek powstał w Rzymie, w 1875 roku. Założycielka przybrała imię Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

Był to czas gdy działali św. Rafał Kalinowski, św. Brat Albert Chmielowski, bł. Honorat Koźmiński. - Dzięki niezwykłej pielęgnacji kultury polskiej dzisiaj ci ludzi są znakiem dynamizmu w Kościele i społeczności - stwierdził ks. M. Żmudziński.

Po prawie 100 latach od założenia zgromadzenie Najświętszej Rodziny z Nazaretu odbył się Sobór Watykański II. - Gdy czytamy ich życiorysy, a szczególnie bł. Franciszki możemy zobaczyć, że oni już 100 lat wcześniej mieli intuicję, żeby świat, w którym żyli przeobrażać po Bożemu. Dzisiaj absolutnie z podniesionym czołem, radością możemy świętować jej dzień - zaznaczył kapłan.

Franciszka Siedliska zmarła 21 listopada 1902 r. w Rzymie. Pozostawiła po sobie "Dziennik duchowy". Beatyfikacja Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza odbyła się 23 kwietnia 1989 r. Parafię bł. Franciszki Siedliskiem w Elblągu erygowano w 1990 roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..