Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rozpoznać miłosierdzie Ojca

W sobotni wieczór, 5 grudnia, mieszkańcy Elbląga spotkali się w kościele pw. Wszystkich Świętych na "Wieczorze chwały".

Podczas katechezy ks. Ryszard Półtorak zaznaczył, że ważne jest byśmy słuchali głosu Kościoła w tym, co jest jego programem.

- To jest droga, którą Kościół podąża - zauważył ks. Ryszard. - Pan Bóg wpisuje się w nasze programy. To jest niesamowite, że Pan Bóg wpisuje się w programy ludzie - kontynuował.

8 grudnia rozpocznie się Rok Miłosierdzia, którego hasłem będą słowa „Miłosierny, jak Ojciec”. Jak przyznał w czasie katechezy ks. Ryszard, wiele osób mówi mu, że w związku z Rokiem Miłosierdzia czuje wielką radość. Coś się za tym kryje. - Chciałbym, żeby wchodząc w Rok Miłosierdzia nie spłycić go. Nie potraktować, jak jeden z wielu programów - zaapelował kapłan.

- W przesłaniu Roku Miłosierdzia jest wezwanie, żeby rozpoznać miłosierdzie Ojca. Zobaczyć Ojca miłosiernego - wymieniał ks. Ryszard. - Zachwycić się miłosierdziem Ojca - zaznaczył.

- „Miłosierny, jak Ojciec” jest to wezwanie do życia według konkretnego światła - powiedział w dalszej części katechezy ks. Półtorak.

Jan Paweł II w encyklice „O Miłosierdziu Bożym" („Dives in misericordia”) napisał, że mentalność współczesnego człowieka sprawia, że nie jest w stanie przyjąć prawdy o miłosierdziu. Dlaczego tak się dzieje?

- Bo jest on nastawiony na branie, przepisy, porządek. Na to, żeby nad wszystkim panować - tłumaczył ks. Ryszard. - Dzisiaj człowieka się nie formuje tylko deformuje, bo nie kształtuje się jego serca - stwierdził. To z kolei sprawia, że człowiek zatraca wrażliwość na miłosierdzie.

- Z drugiej strony człowiek jest uzdolniony do miłosierdzia w sposób ontyczny, ma je w swojej istocie - stwierdził ks. Półtorak. - Pan Bóg jeżeli do czegoś wzywa, to i uzdalnia - zaznaczył.   

W czasie „Wieczoru chwały” zgromadzeni w świątyni uwielbiają Pana Boga. Modlą się w intencji mieszkańców miasta, władz oraz siebie nawzajem. Kolejny elbląski „Wieczór chwały” odbędzie w trzecią sobotę lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast