Nowy numer 38/2023 Archiwum

Święty Mikołaj to nie handlarz przejdź do galerii

Nie dopuśćmy do tego, aby w wyobraźni dzieci jawił się on jako "Dziadek Mróz".

- Wspominając dziś świętego Mikołaja, zadajmy sobie jedno pytanie - jak to się dzieje, że ten święty o tysiąca siedmiuset lat jest na całym świecie najlepszym nauczycielem? - pytał w homilii biskup Antoni Pacyfik Dydycz podczas uroczystości odpustowych w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

To ten święty, podkreślał kapłan, wnosi bowiem najwięcej dobra do wychowania kolejnych pokoleń i to on pobudza dorosłych do dobrych uczynków.

- Wlewa nadzieję w serca dzieci, a my dzięki niemu dostrzegamy w dzieciach coś nowego i radosnego - podkreślał kapłan.

 Jak zwracał uwagę biskup, wspomniana nadzieja rodzi się również w sercach wielu osób dziś już bardzo nawet oddalonych od Kościoła.

Z drugiej strony, zwracał uwagę, niektórzy wykorzystując świętość Mikołaja "podszywają się pod niego". - Zazdroszczą mu jej i próbują z tego wyciągnąć swoje korzyści - mówił. W tym celu w mediach przedstawia się go nam w karykaturalny sposób, czego ofiarami często padają dzieci.

W związku z tym w zwalczaniu tego zafałszowanego obrazu świętego szczególna jest rola rodziców. - Nie dopuśćmy do tego, aby w wyobraźni dzieci, a nawet dorosłych, jawił się on jako "dziadek mróz", jako cwany handlarz czy dobroduszny brodacz - apelował.

Dlatego też, jak podkreślał kapłan należy poznawać życie tego świętego, gdyż tylko wówczas będziemy wobec niego uczciwi. Postać świętego Mikołaja jest słynna na cały świat, ale to w naszym kraju wciąż odwołujemy się do tej jego prawdziwej sylwetki. - W Polsce wciąż przyznajemy się do świętego Mikołaja, czego potwierdzeniem jest ta dzisiejsza uroczystość i tytuł tego kościoła - zwracał uwagę biskup drohiczyński.

Biskup Dydycz apelował, abyśmy obdarowując się prezentami, nie zapominali, że ostatecznie to świętość Mikołaja jest największym darem dla nas wierzących. - Trzeba, abyśmy sobie przypominali te święte postacie jak święty Mikołaj. Przypominali po to, by się otwierać na Łaskę Bożą i wartości, które płyną z Pisma Świętego - przypominał.

Po zakończeniu uroczystości odpustowych wierni mogli ucałować relikwie patrona świątyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast