A pokój na Ziemi

Nie tylko kolędy, ale i „kolędałki” proponuje Trishagion na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

- Coraz bardziej popularne stało się głoszenie Ewangelii poprzez nośnik jakim jest muzyka. Dźwięki, aranżacja - to opakowanie dla niezmiennej treści orędzia ewangelicznego - mówi o. Marek Dopieralski z parafii Świętej Trójcy w Kwidzynie. - Czasami łagodniejsze, czasami mocniejsze, albo czułe, a nieraz inne dotknięcie serca potrafi do nas przemówić - tłumaczy.

Zespół Trishagion (Trishagion, czyli pieśń pochwalna na cześć Trójcy Świętej w liturgii Wschodniej) od kilku lat gra na Mszach św. dla młodzieży w niedzielę o godz. 16 w parafii Świętej Trójcy w Kwidzynie. Czasem także koncertuje, co członkom grupy pozwala wzmocnić umiejętności i motywacje do głoszenia Ewangelii przez śpiew.

Kilka dni temu ukazała się ich pierwsza płyta „A pokój na Ziemi". Album zawiera dziesięć kolęd i "kolędałek" (jak lubią nazywać je członkowie zespołu) w różnych stylach. Od konwencji klasycznych do bardzo nowoczesnych brzmień. - Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia o. Marek.

- Różnorodność jaką znaleźć można na krążku nie jest przypadkowa. Chrystus rodzi się dla różnych kultur. Ta swoista inkulturacja muzyczna ma dotrzeć do różnych środowisk - tłumaczy o. Marek. - Czasami nowe opakowanie utworu sprawia, że słuchamy tekstu... nie tylko pierwszej czy drugiej zwrotki, ale głębi teologii całości kompozycji - zaznacza.

Kolędy rockowe na krążku „A pokój na Ziemi” to „W żłobie leży” i „Przybieżeli do Betlejem”. W stylizacji ska i latino utrzymano „Wśród nocnej ciszy”, „Mędrcy świata”. Eksperymentalny rock oraz funk-rock-rap można usłyszeć w utworach: „Anioł Pasterzom mówił”, „Triumfy Acha”, „Tryumfy Acha Rap”.

Płytę promuje utwór „Tryumfy Acha”. Teledysk do niego został zrealizowany przez telewizję internetowa kwidzyn.tv. 

Nie przypadkowy jest tytuł płyty „A pokój na Ziemi” - planety często nękanej niepokojami, które rodzą się w sercu człowieka. - Przecież św. Augustyn powiedział: „Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu”. W refrenie pastorałki „Przybieżeli do Betlejem pasterze” na końcu, mocno powtarzamy „a pokój na ziemi” aż trzy razy! Ten pokój przyniósł nam Chrystus. A św. Franciszek z Asyżu głosił go pozdrowieniem pokój i dobro - przypomina o. Marek.

Płytą wraz ze śpiewnikiem kolęd i pastorałek można nabyć w parafii Świętej Trójcy w Kwidzynie.

Jak zapewniają muzycy płyta jest żywa i świetnie nadaje się do jazdy samochodem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..