Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie ulepszamy Rorat przejdź do galerii

U nas te nabożeństwa od 50 lat wyglądają tak samo. Dlatego gromadzą tłumy wiernych.

Msze Święte roratnie w kościele świętego Mateusza w Nowym Stawie to co roku wielkie wydarzenie. Nowostawska kolegiata każdego ranka Adwentu, jeszcze przed wschodem słońca, szczelnie wypełnia się wiernymi. Wśród nich jest regularnie także kilkadziesięcioro dzieci.

- Tutaj jest tak od zawsze. Tradycja przychodzenia na Roraty o godzinie szóstej rano całymi rodzinami w naszym kościele ma co najmniej 50 lat - mówi ks. Jerzy Pawelczyk dziekan dekanatu Nowy Staw.

- Mnie przyprowadzała moja mama, więc to naturalne, że ja przyprowadzam swoje dzieci - mówi pani Marzena.

Na poranne Msze adwentowe przychodzą nie tylko mieszkańcy Nowego Stawu, wiele osób przyjeżdża z okolicznych miejscowości.

Przed rozpoczęciem Mszy św. dzieci z lampionami ustawiają się w nawie bocznej. Następnie wraz z kapłanem uczestniczą w procesji do ołtarza.

- Zatrzymują się przed ołtarzem i zostają tam aż do śpiewu "Chwała na wysokości - wyjaśnia ks. Pawelczyk. - Gdybyśmy dzisiaj chcieli coś zmienić, wywołalibyśmy tylko zamieszanie. A wprowadzanie nowinek trwałoby pewnie pół roku - śmieje się kapłan.

- Dlatego niczego nie zmieniamy i te Roraty wyglądają tak samo już od pół wieku. My jako księża staramy się niczego nie poprawiać - uśmiecha się ksiądz dziekan.

Księża przyznają też, że nie trzeba nikogo specjalnie namawiać czy zachęcać jakimiś "prezentami". - Być na Roratach to jest po prostu we krwi ludzi tych terenów - zauważa proboszcz.

Tak wysoka frekwencja cieszy nowostawskich kapłanów. - Bardzo radujemy się z kultywowania tej tradycji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma