Piękno, które nie przemija

Wybudowany z inicjatywy krzyżackich komturów elbląskich kościół w Mariance odzyskuje dawny blask.

Dobiegł końca kolejny etap rewitalizacji kościoła pw. Piotra i Pawła w Mariance k. Pasłęka.

- W kończącym się roku, zrealizowano m.in. prace przy wymianie posadzki. Usunięto stary, spękany cement i nawierzchnię z rozbiórkowych płytek ceramicznych powodujące zawilgocenie ścian, a zagrzybioną podsypkę piaskową wymieniono na nową, na której ułożono przepuszczalną nawierzchnię ceramiczną - informuje dr Joanna Arszyńska, konserwator zabytków, w kompleksowy program konserwacji, restauracji i rewitalizacji gotyckiego kościoła w Mariance zaangażowana od 2007 roku.

- Częściowo wykorzystano odnalezione podczas remontu kwadratowe, nieszkliwione płytki ceglane z XVIII w, a częściowo rozbiórkową cegłę - tłumaczy.

Kościół w Mariance to jeden z ciekawszych zabytków architektury i sztuki gotyckiej w tym rejonie Polski. Został on wybudowany w połowie XIV w. z inicjatywy krzyżackich komturów elbląskich. W obiekcie, obok ciekawych elementów architektury, zachował się duży, unikalny zespół średniowiecznych malowideł ściennych odsłonięty w wyniku prac badawczych i konserwatorskich trwających tam od roku 2007. 

- Wśród pokrywającej ściany malowanej wici roślinnej rozpoznać można m. in. scenę Zwiastowania, przedstawienia Dwunastu Apostołów oraz Św. Marii Magdaleny, a w jednym z okien przepiękny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem - wymienia Joanna Arszyńska.

W 2015 roku zakończono pierwszą fazę prac konserwatorskich polegających na dekoracji zachodniej ściany kościoła.  Było to czyszczenie i utrwalenie namalowanej kotary stanowiącej tło dla prospektu organowego. Jak informuje ks. Jan Sindrewicz, proboszcz parafii św.  Józefa Pasłęku zaplanowano, by jednego roku odnawiać jedną ścianę. Koszt rekonstrukcji jednej ściany to ok. 150 tys. zł.

Prace wykonano dzięki finansowemu wsparciu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury z siedzibą w Görlitz. Parafia współpracę z fundacją rozpoczęła gdy remontowano dach w kościele w Mariance w 2008 roku. - Skorzystaliśmy z ich pomocy. Po paru latach chcieliśmy kontynuować prace przy zabytkowych, gotyckich freskach. Udało się znowu pozyskać ich pomoc - mówi ks. Jan Sindrewicz.

Remont kościoła w Mariance finansuje parafia oraz Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..