Nowy numer 48/2023 Archiwum

Gdzie spiesznie dążycie?

W planach na 6 stycznia koniecznie uwzględnij orszak Trzech Króli!

Z roku na rok coraz więcej miast i wsi postanawia 6 stycznia zorganizować wielkie uliczne jasełka. By wszystko było tak, jak należy, przygotowania do orszaku muszą ruszyć już jesienią.

Orszak Trzech Króli na ulica Elbląga wyruszy po raz drugi. Rozpoczęcie na placu Jagiellończyka o godz. 13. W tym roku przyświecać mu będzie hasło: „Nade wszystko Miłosierdzie. Miłość, pokój, przebaczenie”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są maluchy i dorośli, rodziny z dziećmi, młodzież, studenci, seniorzy, single i pary, czyli wszyscy elblążanie.

- Orszak Trzech Króli w Morągu wyruszy z trzech parafii: św. Józefa, Trójcy Świętej i bł. Michała Kozala - wylicza ks. Łukasz Garbacki. Pochody ruszą ok. godz. 12. Każdy z nich ma swój kolor. Orszak z parafii św. Józefa będzie czerwony, bł. Michała Kozala - zielony, a Trójcy Świętej - niebieski. Trzej Królowie oraz mieszkańcy Morąga pokłon Dzieciątku oddadzą po dotarciu do auli koncertowej przy alei Parkowej, gdzie będzie znajdować się żywa szopka. U celu obędą się wspólne kolędowanie i rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze rodzinno-orszakowe przebranie.

O godz. 12, po odczytaniu edyktu Cezara oraz odmówieniu modlitwy Anioł Pański, po raz pierwszy Orszak Trzech Króli wyjdzie na ulice Nowego Stawu. Poprzedzi go Msza św., która rozpocznie się o godzinie 11. Królowie wraz z ludem miną cztery ważne punkty: „Dwór Heroda”, „Szałas pasterzy”, „Gospodę”, a następnie dotrą do „Szopki”. Nie zabraknie wspólnego kolędowania oraz uczty. Poczęstunek zostanie przygotowany przez panie z koła gospodyń wiejskich, które na trasie orszaku będą odpowiedzialne za gospodę.

Organizatorzy nowostawskiego orszaku wierzą, że mieszkańcy miasta i okolicznych wsi nie zawiodą. Każdy uczestnik marszu otrzymuje królewską koronę. Przed świętami Bożego Narodzenia z fundacji, która odpowiada za jasełka w całym kraju i poza granicą, do Nowego Stawu dotarło ich 1800.

Więcej o orszakach Trzech Króli organizowanych w diecezji elbląskiej w "Gościu Elbląskim" na 3 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy