Kapłani wyróżnieni

Dwóch księży naszej diecezji odebrało nagrody prezydenta Elbląga. Zostali nagrodzeni za ochronę dziedzictwa i... sport.

Ks. Stanisław Błaszkowski oraz ks. Paweł Guminiak odebrali nagrody prezydenta Elbląga. Prezydent Witold Wróblewski uhonorował kapłanów za osiągnięcia i wkład dla rozwoju naszego regionu. Nagrody tradycyjnie wręczono w wieczór Trzech Króli w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, podczas Koncertu Noworocznego.

Proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Stanisław Błaszkowski otrzymał nagrodę w kategorii "Inne dziedziny", za ochronę dziedzictwa i dbałość o zabytkową katedrę, która dzięki rewitalizacji wieży stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Elbląga.

"Zrewitalizowana i udostępniona wieża katedralna w minionym sezonie stała się prawdziwym hitem wśród mieszkańców i turystów. Odwiedziło ją ok. 30 tys. osób.  Dzięki osobistemu zaangażowaniu, zarówno podczas realizacji inwestycji oraz po jej oddaniu do użytku Ks. Stanisław Błaszkowski przyczynił się do promocji Elbląga oraz uchronienia wspólnego dobra kulturowego." - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody kapłanowi.

Drugi z księży, który tego wieczoru odbierał wyróżnienie był ks. Paweł Guminiak, proboszcz parafii Cieplice. A była to nagroda w kategorii... "Sport i Turstyka". Ksiądz Paweł odbierał ją bowiem jako prezes Związkowego Klubu Sportowego Olimpia Elbląg. To za jego kadencji klub odbił się od dna i dziś aspiruje do prowadzenia wiodącej roli w województwie.

Kapłani wyróżnieni   Ks. Paweł Guminiak (z prawej) podczas Dnia Dziecka "Olimpijczyka", 70. rocznica istnienia Olimpii Elbląg Łukasz Sianożęcki /Foto Gość "Olimpia w obecnym sezonie wystawiła do rozgrywek aż 18 drużyn, w tym 17 młodzieżowych, dzięki czemu jest klubem z największą liczbą drużyn młodzieżowych w całym naszym województwie." - zwrócili uwagę przyznający nagrodę.

"Olimpia Elbląg posiada szczelnie doniosły wkład w sportowy i społeczny rozwój Elbląga. W sposób szczególny  swoją codzienną pracą, aktywnością  i zaangażowaniem służy naszemu miastu i jego mieszkańcom oraz przyczynia się do promowania Elbląga, pomnażając dorobek miasta i podnosząc jego autorytet . Dzięki Olimpii,  Elbląg jest rozpoznawalny i dobrze kojarzony w wielu miejscowościach naszego województwa, całej Polski, a nawet Europy." - czytamy dalej.

W sumie podczas ali wyróżnienia przyznane zostały w 8 kategoriach. W dziedzinie ochrona środowiska nagrodę otrzymała Pani Urszula Małek - Certyfikowany Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Środowiskowego. W kategorii działalność gospodarcza laureatem została firma Tramwaje Elbląskie Sp. z o.o. Za działalność oświatową i pedagogiczną wyróżniony został  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

W kategorii kultura i sztuka nagrodę otrzymał dr Karol Nawrocki z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, który od lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o  Elblągu i jego historii.  W dziedzinie służba zdrowia nagrodę otrzymał dr n. med. Marek Pastuszak - specjalista z dziedziny gastroenterologii, pracujący w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Laureatami w kategorii opieka społeczna zostali Państwo Elżbieta i Jarosław Ciepłuchowie, którzy od dziesięciu lat pełnią funkcję rodziny zastępczej oraz pogotowia rodzinnego.

- Dziś po raz kolejny możemy być dumni z elblążan, możemy się przekonać, jak wspaniałych  mamy mieszkańców i instytucje, które dzięki ciężkiej pracy, ale również wielkiej pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego miasta - mówił prezydent Witold Wróblewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..