To szerzy ducha braterstwa

Przy śpiewie kanonów z Taizé ekumeniczna wspólnota modliła się w intencji Światowych Dni Młodzieży.

- Uwielbiamy Cię Panie w naszej różnorodności, tradycji wyznań. W tym, że stoimy tu w jedności ponad wszelkimi stereotypami - powiedział w czasie spontanicznej modlitwy Michał, przedstawiciel kościoła greckokatolickiego.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w ramach akcji „Piętnasta”, młodzież z Elbląga zaprosiła przedstawicieli różnych wspólnot do modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie odbyło się w kościele zielonoświątkowym.

Jak przyznał Michał inicjatywa jest bardzo ciekawa, gdyż w Elblągu są różne ruchy i wspólnoty kościelne. - Ta nasza różnorodność jest szczególnie istotna, gdyż zapobiega ksenofobii i szerzy ducha braterstwa. Wzajemnego zrozumienia - tłumaczył. - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wsparty oddolnym dziełem to moim zdaniem bardzo pozytywne zjawisko - zaznaczył.

Podczas ekumenicznego spotkania odmówiono Ojcze nasz oraz modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży. Dzięki grekokatolikom modlitwa wybrzmiała również w języku ukraińskim. Śpiewano kanony z Taize.

W ubiegłym roku Michał uczestniczył w uroczystości przekazania symboli ŚDM młodzieży polskiej przez młodzież z Brazylii w Rzymie. Był tam jako przedstawiciel diecezji przemysko-warszawskiej.

- To było niesamowite jak Pan Bóg się mną posłużył. Nie tylko włączył mnie do 100 osobowej grupy, która pojechała jako przedstawiciele młodzieży z Polski, ale i do tej, która bezpośrednio odbierała krzyż od młodzieży brazylijskiej - opowiadał Michał. W tamtej uroczystości uczestniczył Papież Franciszek.

- Wielkim przeżyciem był dla mnie czas kiedy siedzieliśmy pod stopniami, na których ustawiony był ołtarz. Byliśmy w centrum kościoła powszechnego. Tam gdzie bije jego serce - zaznaczył chłopak. Michał przypomniał również, że podczas spotkania Ojciec Święty powiedział, aby się nie bać. By przekazywać ten krzyż dalej.

- Nigdy bym nie pomyślał, że będę mógł to świadectwo wypowiedzieć w kościele zielonoświątkowym. Jestem wdzięczny Panu Boga za pielgrzymkę z krzyżem i tym samym za historię, do której mnie zaprosił - wyznał Michał.

Do Elbląga przyjechała 7 osobowa grupa z Fromborka. Przedstawiciele kościoła zielonoświątkowego. - Cieszę się, że odbyło się pierwsze takie spotkanie. Na pewno nie jest ono ostatnie - zapewnił Michał. - Cieszę się, że możemy wspólnie modlić się do jednego Boga - dodał.

Michał nie kryje, że gdy usłyszał zaproszenie do wspólnej modlitwy był zaskoczony. - Będąc członkiem kościoła zielonoświątkowego jestem tym bardziej szczęśliwy, że mogę w tym uczestniczyć - zaznaczył. - Wspólna modlitwa to jest to co nas jednoczy - podsumował Mateusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..