Nowy numer 38/2023 Archiwum

Skrusz serce na Wielki Post

"Mięso grzechu", "Zimna pustka" czy "Wycie serca" - to tylko niektóre tytuły wideo-rekolekcji przygotowanych przez ks. Sebastiana Polaka SDS, salwatorianina z elbląskiej parafii św. Brata Alberta.

Seria filmów pod wspólnym tytułem "Skrusz serce" przygotowana przez duchownego wraz z młodym elbląskim filmowcem Jakubem Kosobudzkim, została stworzona z myślą o zbliżającym się Wielkim Poście.

- Pierwszy film opublikowany zostanie już w Środę Popielcową, a kolejne w każdą następną niedzielę Wielkiego Postu - mówi ks. Sebastian.

Każdy z obrazów poświęcony jest odmiennej kwestii. - Np. w "Mięsie grzechu" poruszamy dwa tematy: post i walka duchowa - wyjaśnia kapłan. Jak mówi, w czasie tego spotkania dowiemy się m.in., by postu nie utożsamiać wyłącznie z wstrzemięźliwością od pewnych pokarmów.

- Ponadto staram się wyjaśnić, że pokusa, która nas dopada, nigdy nie jest silniejsza od nas. Bo z Bożą pomocą możemy ją pokonać - zdradza fragmenty produkcji ks. Sebastian. Poruszone zostaną także inne ważne dla katolika kwestie jak modlitwa, Kościół, sakrament pokuty i inne.

Każdy z odcinków nagrywany jest w innym miejscu. - Spotykamy się więc w np. charakterystycznych miejscach naszego regionu, jak katedra św. Mikołaja, park Bażantarnia, Zalew Wiślany, ale także kaplica w naszym domu zakonnym, a nawet... pub - ksiądz Sebastian zachęca do oglądania. W sumie na naszych widzów czeka siedem odcinków. Sześć na wszystkie niedziele i jeden na Środę Popielcową. 

Jak wyjaśnia kapłan filmy te są adresowane do wszystkich tych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć czas Wielkiego Postu.

- A także dla tych, którzy żyją w przekonaniu, że wszystko w ich życiu jest w porządku, bo są wierzący, bo chodzą do kościoła, ale nie zauważają, że to wszystko jest jakieś jałowe - mówi ks. S. Polak i dodaje, że w okresie Wielkiego Postu wszyscy powinniśmy się "zatrzymać". - Bo tylko w takim zatrzymaniu jesteśmy w stanie spotkać Pana Boga. I właśnie po to zrobione są te filmiki, aby móc przybliżyć się do Niego i poznać jaki On naprawdę jest.

Przygotowanie się do Wielkanocy poprzez nauczania prezentowane w internecie, to jak zauważa ks. Sebastian, jeden z wielu sposobów docierania do wiernych.

- Jeszcze w czasach liceum bardzo trafiały do mnie kazania ks. Pawlukiewicza, a podczas nauki w seminarium rozważania prowadzone przez ks. Szustaka - kapłan nie ukrywa, że ci dwaj duchowni byli dla niego wielką inspiracją. - A że jako salwatorianin mam docierać do wiernych "na wszystkie możliwe sposoby", uznałem, że takim dobrym sposobem będzie właśnie internet - dodaje.

Zachęcamy więc do podjęcia próby skruszenia swojego serca poprzez te filmowe rekolekcje z elbląskim salwatorianinem. Najbliższa emisja już 13 lutego.

"Popielcowy" odcinek "Skrusz serce", a także wszystkie następne będą się ukazywały na naszej stronie elblag.gosc.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast