Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zróbmy coś wielkiego

5 marca odbędą się pierwsze zajęcia Szkoły Ewangelizatora diecezji elbląskiej.

- Chcemy stworzyć w diecezji środowisko skupione wokół nowej ewangelizacji - mówi ks. Rafał Krauze MIC. - Dać ludziom narzędzia, którymi będą mogli i umieli współpracować przy kolejnych dziełach.

SE powstała z inicjatywy Diecezjalnego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Działać będzie przy Centrum Nowej Ewangelizacji. Owocem tych inicjatyw mają być rekolekcje ewangelizacyjne, które powinny odbyć się w każdej parafii.

Zadanie, jakie stoi przed Centrum Nowej Ewangelizacji, to pomoc wspólnotom, grupom, parafiom odnaleźć się w kontekście Nowej Ewangelizacji. Narzędzia, które da SE, będą przydatne każdemu.

- W swoim domu rodzice, dziadkowie mają kogoś, kto już nie chce chodzić do kościoła - zauważa ks. Piotr Bryk. - Te osoby często mówią: „Może wierzę w Pana Boga, ale poza Kościołem też mogę go doświadczać”. Chcemy pokazać, jak mama, tata mogą rozmawiać ze swoim synkiem, córką - mówi ks. Piotr. - Ta szkoła może być dla nich dużą pomocą.

SE proponuje nauczanie teologiczno-pastoralne, by osoby, które ją ukończą, mogły służyć pomocą duszpasterzom i liderom grup parafialnych. Szkoła wprowadzi swoich uczniów w doświadczenie ewangelizacji bezpośredniej - osobistej, by przygotować praktyków nowej ewangelizacji. Da odpowiedź na zasadnicze pytanie, które brzmi: „Jak docierać do współczesnego człowieka z orędziem Ewangelii?”. Każdy z uczestników SE przejdzie Kurs Nowe Życie oraz Kerygma.

Ks. Bryk, ks. Krauze oraz Andrzej Dudo byli pierwszymi osobami, które wzięły udział w Ogólnopolskiej Szkole Ewangelizatorów w Krakowie. - Fajne jest to, że w Polsce zaczął się tworzyć taki klimat - cieszy się ks. Piotr. - My za tym poszliśmy.

Po powrocie z Krakowa zadali sobie pytanie: „Dlaczego w naszej diecezji nie możemy czegoś takiego zrobić?”.

O nowej ewangelizacji powstało już wiele dokumentów. Obecnie chodzi o to, by ludzie zrozumieli, że ona jest koniecznością. Należy zmienić myślenie o duszpasterstwie. Drzwi SE otwarte są dla każdego. Dla osób od lat będących we wspólnotach oraz tych, którzy nigdy do nich nie należeli.

- W ramach szkoły będzie również czas na przekonanie się, że Bóg jest kimś wyjątkowym. Będzie czas ewangelizacji osób, które będą w niej uczestniczyć. Dla tych, którzy są już zewangelizowani, będzie to etap poruszenia na nowo, rozpalenia - opowiada ks. Piotr.

- Kerygmat jest jeden - przypomina ks. Rafał. Wspólnoty mają różne formy doświadczenia wiary. To jednak nie będzie przeszkodą w obraniu jednej formy dla SE. To, że później w różny sposób treści te będą przekazywane, to już inna sprawa. - Wszyscy ostatecznie odkrywamy tego samego Jezusa - podsumowuje ks. Rafał.

Miejsce spotkań: kościół Bożego Ciała (ul. Robotnicza 29)

Wykładowcy:

Ks. dr Sławomir Małkowski

Ks. dr Grzegorz Puchalski

Ks. Piotr Bryk - koordynator

Ks. Rafał Krauze MIC

Ks. Przemysław Ilski CSsR

Wspomagający:

Elżbieta Banasiewicz

Dorota Życzkowska

Andrzej Dudo

Zgłoszenia: cne.elblag@gmail.com (podać należy: imię nazwisko, wiek, zawód, tytuł rodzinnej parafii, tel. kontaktowy, e-mail)

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast