Nowy numer 39/2023 Archiwum

Poszli do grobu pod lipami przejdź do galerii

Prawie 300 osób oddało hołd bohaterom z 1832 roku.

Byli to uczestnicy Ogólnopolskiego Złazu Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego, który już 44 raz odbył się w Fiszewie.

Impreza upamiętnia wydarzenia z 1832 roku. - W Fiszewie przebywała wówczas grupa powstańców, którzy w obawie przed represjami uciekli z zaboru rosyjskiego. Zamierzali przedostać się do Francji - mówi Leszek Marciniak z elbląskiego PTTK, jednego z organizatorów złazu.

- 21 stycznia ta grupa bezbronnych powstańców została zaatakowana przez Prusaków. Ośmiu żołnierzy zginęło na miejscu, wielu zostało rannych - dodaje.

Zabici powstańcy zostali pochowani w zbiorowej mogile w Fiszewie. Wokół grobu posadzono osiem lip. 

Jak wyjaśnia przedstawiciel organizatorów, to właśnie te wydarzenia stały się inspiracją dla grupy członków PTTK w Elblągu. W 1972 roku Andrzej Wiśniewski, Franciszek Kamrowski, Zenon Urbaniak, Bolesław Kołtun i Mieczysław Perucki wybrali się do Fiszewa, aby szukać śladów tamtych wydarzeń. Od tej jednej wyprawy zaczęła się historia Złazów do Fiszewa.

Uczestnicy złazu, którzy przywędrowali do Fiszewa czterema różnymi trasami, zgodnie przyznają, że to dobry sposób upamiętniania polskich bohaterów. - Zdecydowanie wolę zrobić coś więcej niż tylko złożyć kwiaty przy pomniku i zapalić znicz, aby oddać hołd ludziom, którzy przelewali krew za naszą ojczyznę - mówi pani Maria, uczestniczka złazu.

Wszyscy uczestnicy złazu odwiedzili również ruiny kościoła w Fiszewie. Kościół ten został wzniesiony w latach 1380-1400. W 1754 r. zniszczeniu uległo prezbiterium kościoła, które zostało odbudowane w latach 1897-1898. Dach i wieżę odnowiono w latach 1913-1915. Dziś kościół jest w ruinie. Nie został odbudowany po pożarze, który go strawił w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1948 r.

Po oficjalnych uroczystościach, które odbyły się przy zbiorowej mogile w Fiszewie, uczestnicy złazu udali się do Gronowa Górnego. Tam na wszystkich zziębniętych i utrudzonych marszem w Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych czekała gorąca grochówka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast