Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pomoc dla rówieśników

Jałmużna Wielkopostna to akcja skierowana do całych rodzin, nie tylko do dzieci.

Caritas diecezji elbląskiej, w tegorocznym Wielkim Poście rozdała 20 tysięcy skarbonek w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna. Trafiły one do parafii, a następnie do rodzin. Bardzo często odbierają je najmłodsi. Złudnym jednak jest wrażenie, że kampania skierowana jest przede wszystkim do dzieci. Włączyć się w nią powinni także dorośli.

W akcję włączają się Szkolne Koła Caritas. Przekazując uczniom skarbonki, motywują nie tylko ich, ale całe rodziny do tego, by wspomogły materialnie potrzebujących. - Skarbonki do domu biorą dzieci, które wyrażą taką chęć. Nie ma przymusu - mówi Barbara Małyska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Maksymiliana Golisza w Sztumie.

W ubiegłym roku w szkole podstawowej w Sztumie, z każdej klasy indywidualnie pieniądze zbierało co najmniej 10 uczniów. Dodatkowo każda klasa miała wspólną puszkę.

Uczniowie wiedzą, że uzbieranie przez nich pieniądze są przeznaczane na dofinansowanie wakacyjnych kolonii w Mikoszewie ich koleżanek i kolegów, z uboższych rodzin.

- Dzieci bardzo angażują się w akcję, bo wiedzą, że dzięki temu ich koleżanki i koledzy mogą w wakacje gdzieś wyjechać - stwierdza B. Małyska.

Uczniowie ze Sztumu skarbonki otrzymają po powrocie do szkoły z ferii, czyli w poniedziałek 29 lutego. Jednak jak zaznacza, B. Małyska dzieci o puszki dopytywały już przed zimową przerwą od zajęć lekcyjnych.

Z kolei Szkolne Koło Caritas z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu w ubiegłym roku do akcji włączyło się po raz pierwszy. Rozdano wtedy 20 skarbonek, w tym roku 15.

- Uzbierane pieniądze zostaną przekazane dla uczniów z uboższych rodzin - opowiada Patryk z kl. III. - Puszkę dostają osoby, które chcą pomóc. Do niej wkładają pieniądze, które wydaliby, gdyby nie odmówili czegoś sobie - kontynuuje Daniel, także z kl. III. - Mogą być to nawet małe kwoty - zaznacza.

Patryk i Daniel należą do Szkolnego Koła Caritas. W ciągu roku włączają się np. w zbiórkę żywności. - Czuję, że muszę pomagać. To taki mój wewnętrzny przymus - uśmiecha się Patryk. - To daje dużo satysfakcji - dodaje.

W ubiegłym roku za zebrane, w elbląskim gimnazjum pieniądze dofinansowano obiady najbardziej potrzebującym uczniom. W tym roku datki zostaną przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnych kolonii.

Skarbonki z oszczędnościami uczniowie odniosą do szkoły, bądź parafii w Wielkim Tygodniu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast