Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wybierz swoją Drogę

Różnorodność form Drogi Krzyżowej pokazuje, że wciąż poszukujemy, najlepszej metody na oddanie tego co wydarzyło się w Jerozolimie w Wielki Piątek prawie 2000 lat temu.

Ekstremalna, ekumeniczna, śpiewana, biegana, aktorska czy na po ulicach własnego osiedla? W tym roku wierni naszej diecezji mieli szansę znaleźć odpowiedni dla siebie sposób celebracji Drogi Krzyżowej.

Taka różnorodność form tego nabożeństwa, sięgającego swoją genezą czasów średniowiecza pokazuje, że wciąż poszukujemy, najlepszej metody na oddanie tego co wydarzyło się w Jerozolimie w Wielki Piątek prawie 2000 lat temu.

W najbardziej oczywisty sposób przemawiają do wiernych misteria, w których aktorzy wcielając się w role Piłata, uczniów Chrystusa i samego Zbawiciela, odgrywają sceny z tamtego czasu. Tu na własne oczy można zobaczyć cierpienia jakich doświadczał Pan Jezus.

Do części wiernych bardziej jednak przemawia muzyka. Dzięki melodii, harmonii i wyśpiewanym słowom są oni w stanie przenieść się w te same miejsca i wyobrazić sobie ogrom męki. To właśnie do nich adresowane są śpiewane Drogi Krzyżowe.

Inni z kolei wolą dosłowność i chcieliby w tym nabożeństwie poczuć choć namiastkę Chrystusowego cierpienia na własnej skórze. Ci wybiorą np. drogę ekstremalną lub biegową.

Z kolei dla tych, którzy pragną to nabożeństwo przeżywać w gronie bliskich i znajomych, organizowane są nabożeństwa po ulicach i placach ich własnych osiedli.

To wszystko pokazuje, że każdy z nas ma możliwość znalezienia swojego własnego sposobu na kontemplowanie Drogi Krzyżowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast