Nowy numer 47/2023 Archiwum

Pierwsza sesja jesienią

Stoswnym dekretem biskup Jezierski ogłosił zwołanie I. synodu diecezji elbląskiej.

W czasie Mszy Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu bp Jacek Jezierski  ogłosił zgromadzonym na liturgii zwołanie na jesieni br. pierwszego synodu diecezji elbląskiej. Swoje postanowienie biskup elbląski potwierdził odpowiednim dekretem.

W wydanym dokumencie biskup diecezjalny wskazuje na impulsy zwołania synodu, przypominając, że kościół partykularny elbląski istnieje od 25 marca 1992 roku. Choć posiada swoją historię, osiągnięcia i problemy, nie przeżywał dotychczas synodu diecezjalnego.

Według bp Jezierskiego, synod w diecezji może przyczynić się do odnowy świadomości religijnej i życia zgodnego z Ewangelią wspólnot i społeczności kościelnych. Ma on także uporządkować przepisy prawa partykularnego, nakreślić wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy.

O zwołaniu synodu biskup elbląski rozmawiał z diecezjalną radą kapłańską i radą duszpasterską. O swoim zamiarze poinformował także arcybiskupa metropolitę warmińskiego i nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Do prac synodalnych bp Jezierski pragnie zaprosić przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów.

W ramach fazy przygotowawczej, prosi o kierowanie do kurii diecezjalnej: sugestii, propozycji, uwag i dezyderatów, dotyczących spraw, które mogłoby podjąć zgromadzenie synodalne. Chodzi o kwestie kanoniczne, jak i duszpasterskie oraz teologiczne.

Pierwsza sesja zgromadzenia synodalnego odbędzie się jesienią 2016 roku. Wszystkie osoby związane z diecezją elbląska bp Jezierski prosi o modlitwę za synod  i wdrożenie jego postanowień, a także życzliwe zainteresowanie przebiegiem jego prac.

W diecezji elbląskiej, powołanej do życia Bullą papieską "Totus Tuus Poloniae Populus" z 1992 r. pracuje trzech biskupów, 283 kapłanów diecezjalnych, 72 kapłanów zakonnych, 92 siostry zakonne, 282 katechetów świeckich.

Liczba katolików wynosi ok. 430 tys. Diecezja podzielona jest na 20 dekanatów i 157 parafii. Jej pierwszym biskupem był ś.p. bp Andrzej Śliwiński, drugim bp senior Jan Styrna. Od roku 2014 biskupem diecezjalnym jest bp Jacek Jezierski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy