Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kwitajny i kanał w finale

Aż dwa obiekty z naszej diecezji zostały nominowane do nagrody głównej w konkursie Zabytek Zadbany, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach oraz Kanał Elbląski.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową  prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

W tym roku do konkursu przystąpiło 46 obiektów z 14 województw w Polsce. Do konkursu głównego wybrano 20 obiektów nominowanych w pięciu kategoriach.

Kościół Chrystusa Króla znajdujący się w miejscowości Kwitajny i będący filią parafii Kalnik, o którym pisaliśmy TUTAJ, został nominowany w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.

W sumie z naszej diecezji zostały wyróżnione dwa obiekty. Obok świątyni w Kwitajnach w konkursie głównym bierze udział także Kanał Elbląski oraz pochylnie Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny; śluzy Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś.

Obiekty te zostały nominowane w kategorii specjalnej: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków.

Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków. 
Kwitajny i kanał w finale   Kanał Ostródzko-Elbląski. System zabytkowych pochylni Łukasz Czechyra /Foto Gość
Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 20 kwietnia br. w Zakopanem. 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL