Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kwitajny i kanał w finale

Aż dwa obiekty z naszej diecezji zostały nominowane do nagrody głównej w konkursie Zabytek Zadbany, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach oraz Kanał Elbląski.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową  prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

W tym roku do konkursu przystąpiło 46 obiektów z 14 województw w Polsce. Do konkursu głównego wybrano 20 obiektów nominowanych w pięciu kategoriach.

Kościół Chrystusa Króla znajdujący się w miejscowości Kwitajny i będący filią parafii Kalnik, o którym pisaliśmy TUTAJ, został nominowany w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.

W sumie z naszej diecezji zostały wyróżnione dwa obiekty. Obok świątyni w Kwitajnach w konkursie głównym bierze udział także Kanał Elbląski oraz pochylnie Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny; śluzy Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś.

Obiekty te zostały nominowane w kategorii specjalnej: architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków.

Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków. 
Kwitajny i kanał w finale   Kanał Ostródzko-Elbląski. System zabytkowych pochylni Łukasz Czechyra /Foto Gość
Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 20 kwietnia br. w Zakopanem. 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama