Nowy numer 08/2024 Archiwum

Św. Mikołaj patronem Elbląga

To święty, który łączy Wschód z Zachodem.

„W 1050. rocznicę chrztu Polski, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, miasto Elbląg z bogatą, prawie 800-letnią historią, pragnie ustanowić swego patrona” - napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta. „Postać świętego w sposób łagodny wyzwala uśmiech i dobro, a także łączy Wschód z Zachodem”.

- Św. Mikołaj jest osobą, która wiąże różne środowiska i społeczności. Jest wspólnym świętym. Pochodzi z czasów niepodzielonego chrześcijaństwa - powiedział biskup elbląski Jacek Jezierski. - Dziękuję Radzie Miasta za refleksję nad osobą i znaczeniem św. Mikołaja.

- Pierwsze skojarzenie ze św. Mikołajem u większości z nas? Dobry święty, który 6 grudnia obdarowuje nas prezentami. Był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go dużą sympatią. Pisaliśmy do niego listy i czekaliśmy na podarunki - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Biogram św. Mikołaja przedstawił ks. prof. Wojciech Zawadzki. - Trudno historykowi mówić o postaci św. Mikołaja, bo do współczesności nie zachowały się dokumenty źródłowe z jego czasów. Te, które posiadamy, pochodzą z wieków późniejszych - zaznaczył prelegent.

Św. Mikołaj urodził się ok. 280 roku w zamożnej rodzinie w Azji Mniejszej. Niekwestionowany jest fakt, że był biskupem Miry. Zmarł 6 grudnia 325 roku.

Jest patronem m.in. żeglarzy, marynarzy, flisaków, kupców, dzieci, więźniów, sprzedawców wina, sędziów, złodziei. Patronuje takim państwom jak: Rosja, Albania, Grecja, Chorwacja, Serbia. W Polsce jako patrona św. Mikołaja obrały sobie takie miasta, jak Bydgoszcz, Chrzanów i Głogów.

W diecezji elbląskiej jest sześć kościołów pod wezwaniem św. Mikołaja. Znajdują się one w Dąbrówce Malborskiej, Królewie, Lisewie Malborskim, Pogorzałej Wsi, Pogrodzie i Elblągu.

W diecezji warmińskiej tytuł św. Mikołaja nosi siedem kościołów, w pelplińskiej - osiem, toruńskiej - 14, gdańskiej - cztery, a w ełckiej - jeden.

- Elbląg ma szczególny powód, by ustanowić św. Mikołaja patronem miasta. Przez stulecia elblążanie szczególną czcią darzyli tego świętego, bo żyli w bliskości morza. Żyli z niego i z handlu prowadzonego drogą wodną - stwierdził ks. prof. Zawadzki.

Uroczyste posiedzenie Rady Miasta odbyło się 5 maja w bibliotece elbląskiej. Wzięli w niej udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych. Obecni byli bp Jacek Jezierski, bp Józef Wysocki, ks. inf. Mieczysław Józefczyk, honorowy obywatel Elbląga, ks. Andrzej Soroka.

Młodzież z Zespołu Szkół Pijarskich im św. Mikołaja, która na sesję przybyła z o. Rafałem Roszerem, dyrektorem, przedstawiła program „Po pierwsze człowiek”. Sztuka została przygotowana pod kierunkiem Aleksandry Maciejewskiej. Zwieńczeniem wydarzenia był występ kwintetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz chóru "Alta Trinita" z parafii Świętej Trójcy w Elblągu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy