Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prymas do idących w przyszłość

Elbląska katedra pierwszą parafią w Polsce prezentującą unikatową wystawę.

Od wczoraj w katedrze św. Mikołaja w Elblągu można oglądać wystawę "Idącym w przyszłość". - Jest to unikatowa wystawa przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - mówi ks. Jarosław Łukaszewski, wikariusz elbląskiej katedry. - Jesteśmy niezmiernie dumni, że jako pierwsza parafia w Polsce możemy prezentować tę wystawę naszym wiernym.

Ekspozycja prezentuje obchody Sacrum Poloniae Millennium w istniejących wówczas diecezjach polskich. Jest mało znanym dotąd zapisem fotograficznym świętowania wydarzeń z 1966 roku. - Teksty na poszczególnych planszach są zaczerpnięte z nauczania Prymasa Tysiąclecia - opowiada ks. Jarosław.

Oglądając wystawę, możemy prześledzić, jak pomimo utrudnień władz komunistycznych, uroczystości milenijne przełamywały w społeczeństwie polskim „barierę strachu”. Poszczególne pozycje pokazują, jak ludzie poczuli się wewnętrznie wolni, zjednoczeni, odnaleźli swoją tożsamość.

„Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani dwóch tysiącleci. Wiecie, jak trudno utrzymać się na grani. Wieją tam potężne wichry i szaleją burze... Trzeba mocno trzymać się »pazurami« rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać... Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz" - czytamy na jednym z plakatów słowa, które Prymas Tysiąclecia kierował wówczas do wiernych.

Wystawę będzie można oglądać w katedrze św. Mikołaja w Elblągu do 2 czerwca.

W elbląskiej katedrze odbywa się także regularna modlitwa o rychłą beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Ma ona miejsce w każdy ostatni czwartek miesiąca, na Mszy św. o 18.00. Najbliższe spotkanie 26 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy