Nowy numer 48/2023 Archiwum

800 lat od chrztu przejdź do galerii

Biegli po tych samych ścieżkach, co założyciele Lanzanii.

Biegiem ulicznym, który rozpoczynało okrążenie wokół kościoła św. Jakuba w Tolkmicku, uczczono dziś 800. rocznicę chrztu Lanzanii.

- Po pierwszych mieszkańcach naszego regionu, czyli właśnie Lanzanii, do dziś mamy grodziska, Wały Tolkmita, a także liczne zabytki w Łęczu, Pagórkach czy Kadynach - mówiła Magdalena Dalman przed rozpoczęciem zmagań. - Dziś będziemy biegać po tych samych ścieżkach, po których chodzili tamci ludzie, można więc powiedzieć, że dosłownie podążymy w ich ślady.

Na te ziemie misjonarze przybyli na początku XIII wieku. A byli to misjonarze z Polski. - W ten sposób 800. rocznica chrztu tego regionu wiąże się nieodłącznie z 1050. rocznicą chrztu Polski - tłumaczy pani Magdalena.

Start i meta biegów umiejscowione były przy tolkmickim ratuszu. Uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych. Najmłodsi musieli okrążyć kościół św. Jakuba jeden raz. Wraz z wyższymi kategoriami wiekowymi liczba okrążeń się zwiększała. Trasa najdłuższego biegu liczyła w sumie 5 km i biegła już nie tylko wokół świątyni, ale po całym Tolkmicku, wzdłuż i w pobliżu wspomnianych historycznych śladów Lanzanii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy