Nowy numer 09/2024 Archiwum

Porozmawiajmy o rodzinie

Najcenniejsze to usłyszeć: "to spotkanie uratowało nasze małżeństwo".

Wspólnota Małżeństw z parafii św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na VIII Forum Rodziny. Tegoroczne forum pod hasłem "Wesele bez końca" odbędzie się od 12 do 15 czerwca.

- Forum rodziny to czas, który jest skierowany do małżeństw, aby chciały się nad swoim związkiem pochylić - mówi ks. Mieczysław Tylutki SDS, opiekun wspólnoty.

- Jest też po to, aby małżeństwa chciały odkryć na nowo swoje powołanie małżeńskie, ale również po to, aby zobaczyć jaka jest kondycja naszego małżeństwa - dodaje.

- No i przede wszystkim jest po to, aby małżeństwa mogły pokazać swoją obecność w Kościele i się w tym Kościele odnaleźć - dodaje Beata Poźniak.

Jak wyjaśniają przedstawiciele wspólnoty, forum nie jest dla małżeństw, które nie mają problemów. - Bo przecież takich nie ma - uśmiecha się Grzegorz Słodownik.

Organizatorzy starają się, aby co roku temat forum nie tylko dotyczył rodziny, ale aby był ciekawy i dotykał bieżących problemów naszego społeczeństwa. - Wiemy, że to co przedstawiane jest na forum trafia do wielu z małżeństw naszego miasta - dodaje.

To forum obala też wiele stereotypów. - Jednym z nich jest choćby stwierdzenie, że Kościół nie chce rozmawiać na pewne tematy, jest na nie zamknięty - zauważa z kolei Barbara Słodownik. - Tutaj możemy się przekonać, że wcale tak nie jest, i że wierzący mogą dyskutować na wszystkie tematy - dodaje. Jak wspominają przedstawiciele wspólnoty, wśród poruszanych kwestii były m.in. takie jak seks, in vitro, aborcja czy okultyzm.

Jak mówi, jako organizatorzy zdają sobie sprawę, że co roku nie będą w stanie utrafić w gusta wszystkich. - Częściej jednak spotykamy się z opinią, że było fajnie, ciekawie. Na spotkaniach jest zawsze dużo radości. Wiele razy widzieliśmy, że pojawiły się łzy wzruszenia - wyjaśnia pan Grzegorz.

- Najbardziej cenne są informacje zwrotne, a było już ich kilka, że ktoś mówił księżom z naszej parafii: "to spotkanie uratowało nasze małżeństwo" - opowiada ks. Mieczysław.

- Z kolei inna grupa małżeństw pod wpływem zeszłorocznego forum, zorganizowała sobie zamknięte rekolekcje z naszym prelegentem - opowiada z kolei pani Beata.

Choć jak wspominają organizatorzy, gdy forum startowało nosiło przydomek "parafialne". - Teraz nie chcemy już się tak ograniczać. Zapraszamy wszystkie małżeństwa z naszego miasta, a nawet z całej diecezji - zachęca Marek Poźniak

W czasie tego forum uczestnicy również dziękują za miłość małżeńską. - Jest to też czas modlitwy, więc zawsze na rozpoczęcie jest Eucharystia, po Mszy Świętej jest konferencja, a już po niej jest czas na pytania - przedstawia schemat każdego dnia ks. proboszcz.

Na zakończenie Forum Rodziny, wszyscy jego uczestnicy odnawiają przyrzeczenia małżeńskie.

Tegoroczne forum poprowadzi ks. Mirosław Maliński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy