Nowy numer 38/2023 Archiwum

Małżeństwo smakuje. Wspaniale!

W czasie takiego spotkania można na nowo odkryć cudowność tego sakramentu.

Wspólnota Małżeństw z parafii św. Brata Alberta w Elblągu zaprasza na VIII Forum Rodziny. Tegoroczne wydarzenie pod hasłem „Wesele bez końca” odbędzie się od 12 do 15 czerwca.
– Forum Rodziny to czas, który jest skierowany do małżeństw, z myślą, aby chciały się nad swoim związkiem pochylić – mówi ks. Mieczysław Tylutki SDS, opiekun wspólnoty.

– Jest także po to, aby małżonkowie chcieli odkryć na nowo swoje powołanie, ale również, aby zobaczyć, jaka jest kondycja naszego małżeństwa – dodaje.
– No i przede wszystkim jest po to, aby małżeństwa mogły pokazać swoją obecność w Kościele i się w tym Kościele odnaleźć – dodaje Beata Poźniak.
Jak wyjaśniają przedstawiciele wspólnoty, forum nie jest przeznaczone dla małżeństw, które nie mają problemów. – Bo przecież takich nie ma – uśmiecha się Grzegorz Słodownik. – Na pewno jest to doskonałe spotkanie dla małżeństw, szukających odpowiedzi na trudne pytania, które w każdym związku się pojawiają – dodaje.
Organizatorzy starają się, aby co roku temat forum nie tylko dotyczył rodziny, ale aby był ciekawy i dotykał bieżących problemów naszego społeczeństwa. – Wiemy, że to, co przedstawiane jest na forum, trafia do wielu z małżeństw naszego miasta – dodaje.
Forum obala też wiele stereotypów. – Jednym z nich jest choćby stwierdzenie, że Kościół nie chce rozmawiać na pewne tematy, jest na nie zamknięty – zauważa z kolei Barbara Słodownik. – Tutaj możemy się przekonać, że wcale tak nie jest i że wierzący mogą dyskutować o wszystkim – dodaje. Jak wspominają przedstawiciele wspólnoty, wśród poruszanych kwestii były m.in. takie jak seks, in vitro, aborcja czy okultyzm.
Pani Barbara mówi, że jako organizatorzy zdają sobie sprawę, że co roku nie będą w stanie utrafić w gusta wszystkich. – Częściej jednak spotykamy się z opinią, że było fajnie, ciekawie. Na spotkaniach jest zawsze dużo radości. Wiele razy widzieliśmy, że pojawiły się łzy wzruszenia – wyjaśnia pan Grzegorz.
– Ja największe obawy żywiłam wobec wykładu na temat in vitro – wspomina pani Barbara. Wydawało jej się, że może być to temat, który nie wzbudzi zainteresowania słuchaczy. – Tymczasem do dziś doskonale pamiętam tę ciszę panującą w kościele i skupione twarze zasłuchanych ludzi – opowiada.
– Najbardziej cenne są informacje zwrotne, a było już kilka takich sytuacji, że ktoś mówił księżom z naszej parafii: „To spotkanie uratowało nasze małżeństwo” – opowiada ks. Mieczysław.
– Z kolei inna grupa małżeństw pod wpływem zeszłorocznego spotkania zorganizowała sobie zamknięte rekolekcje z naszym prelegentem – dodaje z kolei pani Beata.
Jak wspominają organizatorzy, gdy forum startowało, nosiło przydomek „parafialne”. – Teraz nie chcemy już się tak ograniczać. Zapraszamy wszystkie małżeństwa z naszego miasta, a nawet z całej diecezji – zachęca Marek Poźniak.
Uczestnicy forum dziękują również za miłość małżeńską. – Jest to też czas modlitwy, więc zawsze na rozpoczęcie jest Eucharystia, po Mszy Świętej konferencja, a po niej czas na pytania – przedstawia schemat każdego dnia ksiądz proboszcz.
– W czasie tego forum na nowo odkrywamy cudowność sakramentu małżeństwa – podsumowuje pan Grzegorz. – Możemy zrozumieć, że małżeństwo nawet po wielu latach świetnie smakuje, jeśli tylko podejmie się wobec niego trud formacji, rozmowy, dialogu – zauważa.
Na zakończenie Forum Rodziny wszyscy jego uczestnicy odnawiają przyrzeczenia małżeńskie.
Tegoroczne spotkanie poprowadzi ks. Mirosław Maliński.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast