Ewangelizacja zaczyna się na kolanach.
W sobotę 18 czerwca w kościele Bożego Ciała w Elblągu odbyło się I Forum nowej ewangelizacji diecezji elbląskiej. Do udziału w wydarzeniu zaproszenie otrzymały osoby należące do wspólnot.
Podczas spotkania o. Maciej Ziębiec CSsR, misjonarz miłosierdzia, wygłosił prelekcję „Wyzwania nowej ewangelizacji - od konserwacji do misji”.
O. Maciej przypomniał słowa Pawła VI „Kościół istnieje z racji na ewangelizację”. - Misją Kościoła jest ewangelizacja - zaznaczył.
Nowa ewangelizacja jest jednym z obszarów głoszenia misji. - Jest to głoszenie Ewangelii tym, którzy mają fundament - tłumaczył o. Maciej. Nowa ewangelizacja to ponowne rozpalenie wiary, która w człowieku przygasła.
W wygłoszonym słowie o. Maciej wymienił kilka czynników, które są przeszkodą w ewangelizacji. One konserwują nasze działania. Jose H. Prado Flores mówił, że ewangelizacja zaczyna się na kolanach.
- Wydaje się nam, że będziemy w stanie ewangelizować przez mnóstwo rzeczy bez kolan. Nie ma ewangelizacji bez kolan - zaznaczył o. Maciej nawiązując do słów Jose Floresa. Jak dodał redemptorysta powiedzieć słowem, to co sercem zostało przyjęte można dopiero po wyprostowaniu kolan.
Kolejną rzeczą konserwującą działania jest przeświadczenie, że ewangelizujemy tłum. Oczywiście w kościele jest dużo osób, podobnie we wspólnotach. Jednak najważniejsza jest osoba.
- Nie trafię do człowieka z misją, nową ewangelizacją, jeżeli będę go traktował jako tłum - mówił o. Maciej. Należy poznać człowieka i jego historię. Porozmawiać z nim, spojrzeć w mu oczy, zadać pytanie.
W czasie panelu dyskusyjnego, który odbył się po prelekcji, postawiono pytanie odnośnie klucza, który nauczanie konserwujące może zmienić w nową ewangelizację.
- W jaki sposób otwierać konserwę? - powtórzyła Anna Maria Kolberg OV. - Sposób jest tylko jeden. Zastosował go Pan Jezus, gdy rozpoczynał swoją misję. Zebrał dwunastu, uformował i posłał - powiedziała. - Dla mnie ewangelizacja, otwieranie tych konserw, to głoszenie Dobrej Nowiny.
Kolejny punkt forum, czyli „Kuźnia pomysłów”, wymagał zaangażowania się wszystkich uczestników spotkania. Musieli oni w grupach odpowiedzieć na pytania odnośnie tego w jaki sposób ich wspólnota angażuje się w nową ewangelizację.
Najczęściej powtarzającymi się odpowiedziami było: organizacja rekolekcji, dzielenie się świadectwem w parafiach, ewangelizacja na ulicach. Co osoby na co dzień będące w różnych wspólnotach mogą zrobić wspólnie? Przede wszystkim modlić się za siebie nawzajem i rozpocząć budowę wspólnoty w parafii, by była ona wspólnotą wspólnot.