Nowy numer 50/2018 Archiwum

Zaczyna się na kolanach

Każda parafia może stać się wspólnotą wspólnot.

Ojciec Maciej Ziębiec CSsR w prelekcji „Wyzwania nowej ewangelizacji – od konserwacji do misji” przypomniał słowa Pawła VI: „Kościół istnieje z uwagi na ewangelizację”. Konferencja była jednym z punktów I Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Elbląskiej, które odbyło się 18 czerwca. Nowa ewangelizacja jest jednym z obszarów głoszenia misji.

Jest to wyjście do tych, którzy mają fundament, jednak ich wiara przygasła. Należy ją rozpalić na nowo. W wygłoszonym słowie o. Maciej wymienił kilka czynników, które są przeszkodą w ewangelizacji. Jednym z nich jest wrażenie, że ewangelizujemy tłumy. A ewangelizować możemy jedynie konkretną osobę. Bez bezpośredniej rozmowy nic nie zrobimy. Jose H. Prado Flores mówił, że ewangelizacja zaczyna się na kolanach. – Nie ma ewangelizacji bez kolan – przyznał o. Maciej i dodał, że to, co zostało przyjęte sercem, można powiedzieć słowami dopiero po wstaniu z klęczek. Momentem angażującym wszystkich uczestników forum była „Kuźnia pomysłów”. W grupach odpowiadali oni na pytanie, w jaki sposób ich wspólnota angażuje się w nową ewangelizację. Najczęściej powtarzającymi się odpowiedziami były: organizacja rekolekcji, dzielenie się świadectwem w parafiach, ewangelizacja na ulicach. Co osoby na co dzień będące w różnych wspólnotach mogą zrobić razem? Przede wszystkim modlić się za siebie nawzajem i rozpocząć budowę wspólnoty w parafii, by była ona wspólnotą wspólnot.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy