Nowy numer 12/2019 Archiwum

Morąg-Gietrzwałd ekstremalnie przejdź do galerii

Morderczy upał to za mało, żeby pokonać pielgrzyma.

- Tak ekstremalnej pielgrzymki do Gietrzwałdu nie pamiętam - mówi Łukasz Meronka, uczestnik VII Pieszej Pielgrzymki z Morąga do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. - A byłem już na wszystkich siedmiu. Teraz jest tak ciężko przez panujące temperatury. Mimo że dużą część trasy przebywamy w cieniu, to i tak to palące słońce odczuwa się na każdym kroku - dodaje.

- W tym roku wyruszyliśmy nawet pół godziny wcześniej niż zwykle, co pozwoli nam przedłużyć postoje - mówi przewodnik pielgrzymki ks. Zbigniew Ciapała. - Za nami jedzie też samochód pełen wody. W razie czego uzupełnimy go jeszcze o dodatkowe butelki.

Ks. proboszcz w czasie postoju podchodzi do każdego z pielgrzymów i upewnia się, czy ten wypił wystarczająco dużo płynów i czy ma zapas w butelce. - Pijcie, pijcie. Jeść nie musicie, ale pijcie - napomina kapłan.

- Nie spodziewaliśmy się, że już nawet tak wcześnie rano będzie niemal 30 stopni - mówi pani Anna. Jak dodaje, to jednak jej nie zraża. - Jest ciężko, ale idziemy. Mamy dużo samozaparcia, aby dotrzeć do Matki Bożej - dodaje.

Wysoka temperatura w najmniejszym stopniu nie przeraziła w sumie ponad 130 osób, które wyruszyły w ok. 33-kilometrową trasę. Po dotarciu do Gietrzwałdu pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. Na Eucharystię przybyli jeszcze pielgrzymi własnymi samochodami. - Bazylika, jak co roku, wypełniła się po brzegi - cieszy się ks. Zbigniew.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL