Pod opieką Matki Bożej Nieustającej Pomocy przejdź do galerii

Nad przygotowaniami do uroczystości odpustowych czuwał św. Michał Archanioł.

27 czerwca w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy sanktuaryjny odpust przeżywała parafia Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Przygotowaniem do uroczystości było wznowienie peregrynacji figury św. Michała Archanioła.

Parafianie i pielgrzymi przy figurze św. Michała Archanioła modlili się od piątku. O. Piotr Wiśniewski CSsR, proboszcz, dziękując księżom za przygotowanie parafii do odpustu, przypomniał o obecności św. Michała w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- Ojcowie, wpatrzeni w ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, często zaznaczali, że jest w niej obecny Michał Archanioł. Trzyma on w swoich dłoniach symbole męki: włócznię, gąbkę, misę z octem - wymieniał o. Wiśniewski.

Mszy św. odpustowej, a równocześnie kończącej peregrynację, w poniedziałkowy wieczór przewodniczył bp Jacek Jezierski.

- Z ufnością zwracamy się do Najświętszej Maryi Panny, nazywając ją Matką Bożą Nieustającej Pomocy. To doświadczenie, duchowe przekonanie wiążemy z ikoną przedstawiającą Jezusa we wczesnym okresie ludzkiego życia na kolanach Jego Matki Maryi - mówił w homilii bp Jacek Jezierski.

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy pochodzi z Krety. Została namalowana na desce orzechowej przez anonimowego artystę.

- Po II wojnie światowej ojcowie redemptoryści bardzo intensywnie szerzyli w naszych parafiach cześć do Matki Bożej i uczyli nowenny ku Jej czci. Czasami dochodziło nawet do pewnej przesady. Np. w jednym z kościołów usunięto z ołtarza głównego, płaskorzeźbę przedstawiającą ukrzyżowanie Jezusa, aby w to miejsce wstawić ikonę Maki Bożej Nieustającej Pomocy - powiedział bp Jezierski. - Tak silne było pragnienie posiadania tego obrazu w kościele.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele parafialnym ojców redemptorystów w Elblągu zostało ustanowione w 2013 roku.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..