Nowy numer 08/2024 Archiwum

Miłość powinna być wszechobecna

Koncert ten będzie cegiełką, jaką „Attacca” dołoży do Dni w Diecezji.

Oratorium pt. „Pieśń nad Pieśniami” w wykonaniu muzyków ze Stowarzyszenia „Attacca” mieszkańcy Elbląga mieli okazję usłyszeć w ubiegłym roku. Za kilka dni z dziełem zapoznają się goście z zagranicy. W niedzielę 24 lipca pieśń zostanie wykonana w Elblągu w ramach Dni w Diecezji.

- Zdecydowaliśmy, że ta farma na tę okazję będzie najodpowiedniejsza - mówi Kamil Jędrzejewski. - W naszej wierze wszystko sprowadza się do miłości. Miłość jest wartością uniwersalną. Nią można uświetnić każde wydarzenie. Ona w życiu każdego chrześcijanina powinna być wszechobecna - zaznacza. 

- Zespół tworzą ludzie młodzi w związku z czym złożyliśmy pismo do Witolda Wróblewskiego,  prezydenta Elbląga, z propozycja wykonania koncertu w czasie tego wydarzenia. Pragnęliśmy dołożyć swoją małą cegiełkę do tak pięknego święta, które będzie dla nas młodych wielkim przeżyciem. Chcieliśmy uświetnić Światowe Dni Młodzieży koncertem stowarzyszenia „Attacca” - zaznacza Ewa Borys, prezes.

Koncert z okazji Dni w Diecezjach będzie różnił się od premiery oratorium.

- Będzie to wykonanie w wersji która była naszym pierwotnym założeniem. „Pieśń nad Pieśniami” była pierwszym naszym projektem. Zabrakło nam troszeczkę czasu, by dopiąć wszystkie elementy dzieła na ostatni guzik. Po koncercie otrzymywaliśmy głosy, że było pięknie, ale za krótko. To pozwoliło nam śmiało doprowadzić dzieło do formy, która zrodziła się w nas na samym początku - zdradza Kamil.

Klamrą spinającą dzieło koncert będzie odniesienie do 8 błogosławieństw. Pod ich kątem zostanie ukazane miłosierdzie.

- Koncert został rozbudowany w taki sposób, by słuchacz miłosierdzie odczytywał w kontekście 8 błogosławieństw. Treści zawarte w „Pieśni nad Pieśniami” idealnie wpisują się w ich tematykę. Błogosławieństwa mówią nam, co każdy z nas powinien czynić by być szczęśliwym. Wszystko, to co określa nam pieśń nad pieśniami oraz błogosławieństwa to miłość, miłosierdzie. Jeżeli będziemy uczyć się kochać drugiego człowieka, jeżeli będziemy to robić pięknie i mądrze osiągniemy szczęście - precyzuje Małgorzata Borys.

Początkowo koncert miał być wykonywany w plenerze, na scenie przed katedrą św. Mikołaja w Elblągu. Po konsultacjach z Adamem Joczem, dyrektorem departamentu promocji i kultury Elbląga, ustalono, że tak samo jak premiera wybrzmi on w murach Galerii El. Wstęp na koncert będzie wolny. Godzina rozpoczęcia zostanie ustalona w najbliższych dniach.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy