Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nasza wiara to nie mit

– Nasza wiara mogła tu przetrwać tak długo, bo kroczymy za Synem Człowieczym, Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym – mówił biskup elbląski.

Od ośmiu wieków w tym miejscu żyje wiara katolicka – mówił biskup Jacek Jezierski w homilii podczas Mszy Świętej odpustowej, w 800. rocznicę utworzenia parafii w Starym Targu. – A przez wiele lat żyli tu obok siebie i katolicy, i ewangelicy – przypominał ksiądz biskup, który przyznał, że wiara katolicka przetrwała w Starym Targu pomimo przeciwności czy też różnych totalitarnych rządów.

– Na te tereny wiarę przyniósł św. Wojciech, a biskup Chrystian utworzył formalnie parafię. A było to w 1216 roku – przypominał ks. prof. Jan Wiśniewski w wykładzie wprowadzającym przed uroczystościami pt. „Praca Ewangelizacyjna Biskupa Pruskiego Chrystiana na Ziemi Sztumskiej.” Jak wyjaśnił biskup elbląski, wiara katolicka mogła tu przetrwać tak długo, bo nie jest to wiara w mit. – Apostoł Piotr w swoim liście wyjawił taką myśl: „Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy”. Ale dodajmy tu – za Synem Człowieczym i Bożym – wyjaśniał kapłan. – My też nie dążymy za mitem, za legendą, za sennym marzeniem, ale za Jezusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym – podkreślał. Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem biskupa elbląskiego była centralnych punktem obchodów jubileuszowych. – Jest to odpust z prawdziwą tradycją, tak samo jak i parafia – zauważa pan Bernard ze Sztumu. – 800 lat historii to nie byle co – dodaje. Choć, jak mówi, nie przyjechał do Starego Targu tylko na tę okrągłą rocznicę, stara się być na odpuście co roku. Podobnie jak on czyni wielu mieszkańców okolicznych miejscowości. Na uroczystości przybywają m.in. mieszkańcy Malborka, Prabut czy Dzierzgonia. Na zakończenie obchodów na stadionie w Starym Targu odbył się rodzinny festyn, którego zwieńczeniem był koncert Andrei Lattariego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma