Nowy numer 38/2023 Archiwum

Sól każdego narodu

„Solidarność” zawsze była z Kościołem.

36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Elblągu uczczono w poniedziałek 29 sierpnia.

- Pamięć historyczna to sól każdego narodu. Bo naród, który nie dba o swoje korzenie, nie pielęgnuje swojej tożsamość szybko zbliża się ku samozagładzie. Dlatego mimo upływu tylu lat jesteście państwo, jak co roku przed tym pomnikiem, niezależnie od tego, czy takie jest zapotrzebowanie polityczne - mówił pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.    

Ludzie przychodzą pod ten pomnik, żeby podziękować wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy w latach 1970, 1976 i 1980 postawili na solidarność. - Na tę solidarność międzyludzką, ale także - jak się później okazało - na Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. Solidarność rodziła się w bólu i trudzie - mówił P. Duda. Jak zaznaczył „Solidarność” rodziła się pod krzyżem i zawsze była z Kościołem.

- Największym podziękowaniem dla heroizmu naszych starszych kolegów i koleżanek jest realizacja ich testamentu - powiedział w dalszej części przemówienia P. Duda. Ich testamentem są postulaty sierpniowe z Gdańska, Szczecina, Jastrzębia i wielu innych miast, miasteczek i wsi naszego kraju.

- Te postulaty nas połączyły, choć dzisiaj wiemy, że niektórzy mówią, że postulaty sierpnia 1980 roku były tylko straszakiem na komunistów. Dzisiaj są już nikomu niepotrzebne. Dzisiaj żyjemy w nowej rzeczywistości, w Europie bez granic. Ale my jako ludzie „Solidarności”, członkowie związku zawodowego, wiemy doskonale, że najpierw były postulaty socjalne, ale nie zapomnieliśmy o naszej historii i postulatach wolnościowych - zaznaczył.  

Jak przypomniał przewodniczący „Solidarności” lata 1956, 1970, 1976 to była droga do wolności usłana cierpieniem ludzi, a także mordami komunistów.  

W tegoroczne elbląskie obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych wpisało się nadanie rondu u zbiegu ulic Browarnej, Brzeskiej i Trasy Unii Europejskiej nazwy „Rondo NSZZ Solidarność”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast