Przez Żuławy z Miłosierdziem

- Nawet nasza trasa nawiązuje do tego przymiotu Pana Boga, gdyż będziemy przechodzić przez Zielonkę Pasłęcką, w której znajduje się Sanktuarium Jezusa Miłosiernego - mówi ks. Marek Witkowski.

Z ks. Markiem Witkowskim, przewodnikiem i pomysłodawcą  Żuławskiej Pielgrzymki Pieszej do Gietrzwałdu rozmawia Łukasz Sianożęcki.

Już jutro wyrusza II Żuławska Pielgrzymka do Gietrzwałdu. Jak w tym roku będzie ona wyglądała?

W tym roku podróżujemy nieco zmienioną trasą. Nie idziemy do Nowego Dworu Gdańskiego, tylko do Kępek. W zeszłym roku Nowy Dwór był na naszej trasie, gdyż pierwotnie z tego miasta miała wyruszać pielgrzymka, ale ostatecznie wychodziliśmy z Mikoszewa. Trasa jest zmodyfikowana i generalnie skrócona i myślę, że już taką trasą pozostanie.

Jak duża grupą będzie w tym roku przemierzała Żuławy?

Na tę chwilę mamy zgłoszonych 16 osób, ale jeszcze będą dołączać kolejne i być może ktoś dołączy jeszcze w dniu wyjścia. Kilka osób dołączy również z opóźnieniem ze względu na obowiązki zawodowe, których nie mogą przełożyć. Na pewno więc będzie nas więcej niż w zeszłym roku.

Czy jakieś nauki z zeszłego roku zabiera ksiądz na tegoroczną trasę?

W zeszłym roku nie było takich zaskoczeń jak np. wtedy gdy kilkanaście lat temu organizowałem po raz pierwszy Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę. Wówczas została ona zapamiętana jako pielgrzymka "milowa", gdyż jej odcinki były pomierzone w milach, a w książeczce pielgrzyma podane były w kilometrach. Jej uczestnicy do dnia dzisiejszego wspominają jak dochodzili na noclegi o godzinie 23. i zasypiali właściwie na stojąco. Nie mieli sił, aby się umyć, więc rano wstawali brudni i spoceni i tak ruszali w dalszą trasę. Takie doświadczenia pozwoliły przygotować mi Żuławską Pielgrzymkę w ten sposób, że uniknęliśmy zaskoczeń.

Jak pod względem duszpasterskim będzie wyglądała tegoroczna wędrówka?

W związku z tym, że mamy Rok Miłosierdzia to głównym tematem będzie oczywiście Boże Miłosierdzie. Będziemy ten przymiot zgłębiali i rozważali. W związku z tym będziemy się modlić na Różańcu, Koronką do Bożego Miłosierdzia, będą modlitwy poranne, tutaj oczywiście śpiewane Godzinki oraz modlitwy wieczorne oraz oczywiście konferencje poświęcone Bożemu Miłosierdziu. Także nasza trasa jest bezpośrednio związana z tym tematem, gdyż będziemy przechodzić przez Zielonkę Pasłęcką, w której znajduje się Sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

Do kogo adresowana jest ta pielgrzymka?

Zapraszamy wszystkich. Jest to pielgrzymka diecezjalna, więc zapraszamy osoby z każdego jej zakątka. Jeśli ktoś chce, może dojechać do Mikoszewa dzień wcześniej i przenocować w Domu Formacyjnym. Można również dołączyć na trasie w kolejnych dniach, nawet na jeden odcinek. Zapraszamy.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..