Nowy numer 24/2021 Archiwum

Rodzinne pielgrzymowanie przejdź do galerii

Idą tam, gdzie w 1877 roku objawiła się Matka Boża.

W środę z Mikoszewa wyruszyła II Żuławska Pielgrzymka Piesza od ujścia Wisły do Gietrzwałdu. Pomysłodawcą i przewodnikiem jest ks. Marek Witkowski. W tym roku z Mikoszewa wyszło 16 osób. Grupa liczy, że na trasie dołączą kolejni pielgrzymi.

- Pielgrzymuję od wielu, wielu lat. Obecnie, ze względów zawodowych, nie mogę pozwolić sobie na pielgrzymkę na Jasną Górę, więc idę w tej - tłumaczy Szczepan Murawski.

Czym różnie się pielgrzymka do Gietrzwałdu od tej na Jasną Górę? - Ta pielgrzymka jest bardziej rodzinna. Wiadomo, że w dużej pielgrzymce jest kilkaset osób, nie ma między nimi bezpośredniego kontaktu. A tu, przez te  kilka dni, jesteśmy 16. osobową rodziną - mówi. 

Intencji, które w tym roku niesie Szczepan jest dużo. Pamięta o chorych rodzicach. Modli się za żonę, wnuków, córkę, zięcia.

- Ze względów zawodowych i rodzinnych nie mogę brać udziału w Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej Jasną Górę. Jest ona dla mnie za długa - przyznaje Anna Królikowska. - Pielgrzymka do Gietrzwałdu dla mnie jest idealna. I mam wrażenie, że właśnie dla mnie została stworzona - uśmiecha się.

Ania była także na pierwszej Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. - Lubię spokój, jaki tu panuje. Raczej nie ma młodzieży, a więc nie jest ona tak żywiołowa, jak pielgrzymka na Jasną Górę. To sprzyja skupieniu - odpowiada mi to - stwierdza Ania. 

Pielgrzymi do Gietrzwałdu dotrą w sobotę. W niedzielę będą uczestniczyć w uroczystościach odpustowych w sanktuarium.

Matka Boża w Gietrzwałdzie objawiała się od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Dziewczynki pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Ks. Franciszek Hipler podkreślał, że Matka Boża przemówiła "w języku takim, jakim mówią w Polsce". W czasie widzeń dziewczynki zapytały Matkę Bożą: „Kto Ty jesteś?” W odpowiedzi usłyszały: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta." Na pytanie czego żąda Matka Boża odpowiedziała: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec!"

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama