Nowy numer 24/2021 Archiwum

Pokarm może być lekiem

Czym różni się miód nektarowy od spadziowego?

Na przedostatnim spotkaniu z cyklu „Zielone lato w bibliotece” Anna Izdebska opowiedziała o działaniu i zastosowaniu miodu. - Zbliża się jesień, więc bardzo zachęcam do stosowania go na co dzień - mówiła. Następnie przytoczyła słowa Hipokratesa o tym, że dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek pokarmem. - Tak właśnie jest w przypadku miodu - skomentowała.

Miody dzielą się na miody spadziowe i nektarowe. - Nektarowe są pobierane z nektarów kwiatów, natomiast spadzie są iglaste i liściaste - poinformowała.

Miód lipowy jest stosowany w czasie przeziębienia, nieżytu górnych dróg oddechowych. Działa leczniczo na serce. Miód lipowy można dodawać np. do soku malinowego. Gryczany zaś zwiera dużo magnezu, wspomaga m.in. wzrok. Miód wrzosowy może być stosowany przy niewydolności nerek.

Jak wskazała A. Izdebska, miody spadziowe mają o wiele większe działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne niż nektarowe.

W przyszłym tygodniu uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak dbać o zdrowie w okresie jesienno-zimowym. Będą to ostanie zajęcia z cyklu „Zielone lato w bibliotece”. Nastąpi ich podsumowanie. Swój udział zapowiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Rozpoczęcie o godz. 14.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama