Nowy numer 46/2018 Archiwum

Duma i ciekawość

– Rozpoczynający się synod jest świadectwem odpowiedzialności za Kościół – powiedział abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.

Kościół elbląski zebrał się dziś, aby zainaugurować I Synod naszej diecezji – ogłosił bp Jacek Jezierski podczas Mszy św. w katedrze św. Mikołaja, która rozpoczęła to historyczne wydarzenie.

Choć diecezja elbląska rozpoczęła pierwszy synod w swojej historii, to faktycznie na tym terenie w innych strukturach organizacji kościelnej synod ma bogatą tradycję. Odbyło się tu bowiem na przestrzeni wieków kilkanaście synodów warmińskich, a także pomezańskie, chełmińskie czy metropolitalne. – Synod jest świadectwem odpowiedzialności za Kościół – mówił abp Wojciech Ziemba, który wygłosił homilię podczas inauguracyjnej Eucharystii. – Jest on wspólnotowym szukaniem odpowiedzi na problemy, które domagają się interpretacji w świetle wiary – podkreślał. – Panuje dziś wśród nas nastrój bardzo podniosły, co jest całkowicie zrozumiałe – mówił z kolei ks. dr hab. Stefan Ewertowski, sekretarz synodu. – Ale nie żałujmy sobie nastroju ciekawości, bo to bardzo interesujące, co czeka nas na tej drodze synodalnej. – To również moment, w którym możemy czuć satysfakcję, bo udało się zwołać synod – dodał z kolei ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak podczas wykładu „Synodalność w Kościele”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy