Nowy numer 49/2023 Archiwum

Przebłysk

Praktyki katechetyczne to prawdziwa lekcja wiary.

- W szkole trzeba uczyć od podstaw, często uczniowie nie potrafią poprawnie wykonać znaku krzyża. Potrzeba nauki modlitwy - zauważa alumn.

Jednocześnie przywołuje słowa papieża Franciszka, który wzywa, by wyruszyć na peryferie współczesnego świata i naucza, że „(…) jedną z peryferii, która sprawia mi zawsze ból(…) są dzieci, które nie potrafią zrobić znaku krzyża. To jest właśnie peryferia! Tam trzeba iść! A Jezus tam jest, gdzie czeka na ciebie, byś pomógł temu dziecku zrobić znak krzyża”. / Przemówienie do uczestników Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego w Rzymie, 27.09.2013 r. /.

- Ciekawa też była katecheza w Punkcie Przedszkola Specjalnego „Biedronki” przy SP 5, gdzie była zastosowana ikonoterapia - mówi br. Krzysztof. - Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogli dotykać i przytulać ikonę, liczyli palce Matki Bożej i Dzieciątka Jezu, poznawali kolory i zapach ikony lub na desce ikony mogli wybijać rytm - wyjaśnia.

Te wszystkie działania poruszały zmysły uczniów i na twarzach dzieci pojawiał się uśmiech.

- Mateusz, Kasia, Ksawier, Alan, Ignacy, Kacper i Weronika, przy pomocy pani Gabrysi Partyki stanowią świętą załogę, w której przez zabawę można się spotkać z żywym Panem Jezusem - opowiada kl. Mirosław. - Była to piękna lekcja wiary. Dobrym pomysłem jest też to, że brat w czasie lekcji odczytuje dzieciom sms z prośbą osób proszących o modlitwę. Pod koniec lekcji cała grupa siada w kręgu na dywanie i na różańcu modli się w intencji przysyłanych przez ludzi problemów.

Kleryk Mirosław obserwował też lekcje języka angielskiego u pani Marzeny Przyborowicz, lekcję matematyki u pani Beaty Nagrodzkiej i lekcje nauczania zintegrowanego u pani Beaty Komoszyńskiej - swojej pierwszej wychowawczyni.

I tak minęły praktyki studenckie. Dla kleryków nastał czas powrotu do seminarium.

- Cieszę się, że w mojej szkole odbył praktyki katechetyczne mój dawny uczeń, a dziś kleryk WSD. Módlmy się o święte życie dla wszystkich powołanych do służby Bożej - mówi br. K. Łaszuk

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy