Nowy numer 08/2024 Archiwum

Zmarł „Proboszcz Roku 2004”

Ks. Henryk Rawski był proboszczem w Tychnowach, Ząbrowie oraz Czarnym Dolnym.

W poniedziałek 19 września zmarł ks. Henryk Rawski, Kanonik Zasłużony Kwidzyńskiej Kapituły Współkatedralnej, emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Czarnym Dolnym w diecezji elbląskiej.

Ks. Henryk Rawski w latach 1985-1997 był proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej w Tychnowach, w latach 1997-2005 w parafii Zesłania Ducha Świętego w Ząbrowie a od 2005 do 2014 roku - proboszczem w parafii w Czarnym Dolnym.

Ks. Rawski zdobył tytuł „Proboszcza Roku 2004”. W parafii w Ząbrowie, w której wówczas posługiwał postawił na sport. Organizował zawody piłki nożnej dla młodzieży oraz jeździeckie, w których sam brał udział. W parafii nie brakowało wycieczek rowerowych i pieszych dla dzieci.

Ks. Henryk organizował również całoroczną pomoc parafialną dla najuboższych rodzin. Kochał muzykę, śpiewał i grał na instrumentach, organizował koncerty. Promował lokalny patriotyzm.

"Można powiedzieć, że wychowałem się przy koniach, bo moi rodzice także mieli konie" - mówił w 2004 roku w rozmowie z portalem proboszczroku.pl.

Zdarzyło się, że ks. Henryk jeździł konno także w sutannie. "Nawet z Najświętszym Sakramentem raz jechałem konno" - opowiadał.

"Dwa lata temu na Boże Narodzenie tak nas tu zasypało śniegiem, że żaden samochód nie mógł przejechać. Parafianie z dojazdowych kościołów wątpili, że przyjadę i odprawię im Msze św. Ja jednak osiodłałem konia i po tym zaspach pojechałem. Bez konia nie byłoby to możliwe, bo tyle było śniegu, że nawet traktory nie jeździły. Gdy byłem na miejscu, parafianie byli mi bardzo wdzięczni. Można powiedzieć, że wtedy mój koń okazał się bardzo pomocny w pracy duszpasterskiej" - wspominał w dalszej części rozmowy kapłan.

Ks. Henryk Rawski urodził się 10 stycznia 1941 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1969 r. w Olsztynie. Zmarł 19 września 2016 r. w Tychnowach.

We wtorek 27 września o godz. 16 w kościele Matki Bożej Różańcowej w Tychnowach zostanie odprawiona Msza św. żałobna.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się nazajutrz o godz. 12. Po Mszy św. ciało zmarłego kapłana zostanie złożone do grobu na cmentarzu parafialnym w Tychnowach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy