Nowy numer 28/2018 Archiwum

Poznają się

Często osoby starsze przez młodzież postrzegane są przez pryzmat stereotypów. To się może zmienić.

Uczniowie z gimnazjum nr 2 w Elblągu mają to szczęście, że patroni ich szkoły żyją. Są nimi Sybiracy. Osoby z elbląskiego oddziału Związku Sybiraków są zapraszane do szkoły na różnego typu uroczystości. Specjalnie dla nich młodzież przygotowuje na przykład przedstawienia. Niestety brakuje czasu, by poznać ich prywatnie.

To się może zmienić. 10-osobowa grupa gimnazjalistów wraz Anną Romejko, katechetką, postanowiła wziąć udział w ogólnopolskim konkursie „Zauważeni”. Do udziału w nim zaproszą właśnie Sybiraków.

- Dzięki udziałowi w projekcie dzieci będą mogły pokonać stereotypy odnośnie do postrzegania osób starszych - mówi Anna Romejko. - Uświadomią sobie, że osoby starsze, gdy były w ich wieku, były do nich bardzo podobne.

W ramach projektu młodzież napisze podręcznik dla osób starszych. Będzie w nim m.in. spis miejsc w mieście, do których senior może się wybrać. W ramach konkursu młodzież przygotuje pracę o jednej z poznanych osób. Do wyboru mają kilka form: reportaż, fotoreportaż, wypracowanie.

- Zazwyczaj jest tak, że osobom starszym się już nic nie chce. Siedzą w domu, oglądając telewizję albo rozwiązując krzyżówki. Poprzez taki podręcznik będą mogły urozmaicić sobie życie, w które - jak sądzę - wdarła się nuda - ocenia Michał Łubiński. - Z perspektywy młodych tak ich życie wygląda. A życie jest ciekawe wtedy, gdy ciągle się coś dzieje.

- To stereotyp, że młodzi izolują się od osób starszych. Że żyją na różnych planetach. Niekoniecznie tak musi być. My chcemy te osoby poznać - zapewnia Bartosz Marszałek.

- Projekt ten po pierwsze ma odwieść młodych od stereotypowego postrzegania osób starszych. On tak naprawdę jest dla nich - przyznaje A. Romejko. - Młodzież starszym może pomóc, a sama bardzo dużo się nauczyć.

Pierwsze spotkanie Sybiraków z gimnazjalistami już wkrótce.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma