GN 23/2021 Archiwum

Pokazała ich świat przejdź do galerii

W czwartek 6 października w Galerii na Wyspie Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu otwarto wystawę „(Nie)zwyczajne zdjęcia”. Autorką portretów dzieci z zespołem Downa jest Kamila Bannach-Kądziałko.

- Bardzo zależało mi, żeby zdjęcia te pokazywały dzieci w jak najbardziej naturalnym świetle. Dlatego nie zamknęłam ich w studio. Chciałam ukazać dziecięcy świat, dlatego mamy tu kolory, a nie tylko czerń i biel - powiedziała Kamila Bannach-Kądziałko.

Kamila Bannach-Kądziałko z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym. Jest animatorem i menadżerem kultury. Aktywnie działa na płaszczyźnie propagowania edukacji kulturalnej, budowania zdrowych relacji rodzicielskich, rozwijania kompetencji artystycznych.

Zdjęcia powstawały prawie rok. Jako modelki i modle wystąpili: Zuzanna, Marcel, Alicja, Marzena, Maks, Jan, Rozalia.

Poprzez zdjęcia artystka chciała powiedzieć, że te dzieci są fantastyczne, a ich rodzicie jeszcze lepsi. Osoba odwiedzająca wystawę, ma również przypomnieć sobie swoje własne dzieciństwo.

Każda z sześciu sesji podczas, których powstawały zdjęcia była zupełnie inna. Modelki i modele byli odpowiednio ubrani. Kamila Bannach-Kądziałko chciała poprzez to uświadomić, że dziecko z zespołem Downa może reklamować modną odzież.

Jak zapewniła autorka projektu, każda sesja uwrażliwiała i otwierała ją na drugiego człowieka. - Po zakończeniu tego projektu stwierdziłam, że był to dla mnie prezent. Nie spodziewałam się, że od zupełnie obcych osób dostanę tak dużo niematerialnych prezentów.

Marzeniem Kamili Bannach-Kądziałko jest to, by zdjęcia wzbudziły ciekawość u osób je oglądających, a z drugiej strony przyczyniły się do włączenia osób z niepełnosprawnością intelektualną do społeczeństwa. 

Wystawę „(Nie)zwyczajne zdjęcia” można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Warszawska 51) do końca października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama