Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kaczyński: przekop ważny dla bezpieczeństwa Polski

Politycy PiS zapowiadają, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie gotowy do 2022 roku.

- Polacy powinni mieć równe szanse niezależnie od tego, gdzie się urodzili i żyją. Trzeba prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju, a to oznacza nie tylko właściwą dystrybucję środków publicznych - w tym środków europejskich - ale konkretne projekty - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, który 12 października odwiedził Elbląg. Podczas wizyty wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej.

Przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji kanału żeglugowego przez mierzeję ogłosił Urząd Morski w Gdyni. Już dziś wiadomo, że śluza na kanale będzie miała 180 metrów długości, 22 metry szerokości i 5 metrów głębokości.

Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane zaplanowano na drugą połowę 2018 roku. Przekop ma być gotowy do 2022 roku. Prognozowana lokalizacja to wieś Nowy Świat.

Podczas konferencji podano ogólne korzyści płynące z budowy. Wymieniono m.in. oszczędności w kosztach transportu morskiego z uwagi na skrócenie drogi wodnej, wzrost podatków od dochodów z działalności gospodarczej, zmniejszenie zasiłków społecznych i zasiłków dla bezrobotnych. Przy budowie, a potem obsłudze kanału pracę może dostać ok. 2,5 tys. osób.

Zdaniem prezesa PiS, przekop uniezależni gospodarkę wokół Zalewu Wiślanego od Rosji. Obecnie statki handlowe płynące z Bałtyku do Elbląga muszą płynąć przez Cieśninę Pilawską, która należy do Rosji. Rosjanie wielokrotnie już blokowali lub ograniczali na tym szlaku ruch statków zmierzających do polskich portów.

Na wtorkową konferencję przybyli m.in. samorządowcy z gmin, które inwestycja bezpośrednio dotyczy, m.in. Fromborka, Tolkmicka, Krynicy Morskiej.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma