Nowy numer 28/2018 Archiwum

Oni są dla innych przejdź do galerii

W tym roku Nagroda Biskupa Elbląskiego - "Tuus" powędrowała do Argentyny.

Tradycją Dni Papieskich są nagrody „Totus”. Natomiast nasza diecezja przyznaje Nagrodę Biskupa Elbląskiego - „Tuus”. Tegoroczna jubileuszowa X Uroczysta Gala Papieska odbyła się w piątkowy wieczór 21 października.

Nawiązując do hasła „Bądźcie świadkami miłosierdzia” w tym roku do nagrody nominowano osoby zaangażowane w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą. Nominowani to siostry jadwiżanki, które w Elblągu prowadzą dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopni głębokim i znacznym. Halina Uźluk - pedagog z prawie 40-letnim doświadczeniem. Jolanta Maria Gałka, siostra Urszulanka Serca Jezusa Konającego, która od ponad 20 lat mieszka w Argentynie. Tam pracuje w szkołach katolickich, prowadzi radio, zajmuje się trudną młodzieżą. W tym roku - będąc na urlopie w Polsce - spotkała się w Elblągu z młodzieżą i podzieliła swoim doświadczeniem. Kolejna nominowana to Teresa Majewska, emerytowana nauczycielka matematyki. Udziela korepetycji dzieciom i młodzieży, jest zaangażowana w działalność Caritas Diecezji Elbląskiej.

Kapituła, pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kilanowskiego, wybierająca zwycięzcę statuetkę przyznała s. Jolancie Marii Gałka. W jej imieniu nagrodę odebrał Tomasz Gałka, jej brat.

„Jestem głęboko wzruszona wyróżnieniem, jakie spotkało mnie ze strony rodziny diecezjalnej” - napisała w przesłanym specjalnie na galę liście s. Jolanta. „Moje pójście z Chrystusem zaprowadziło mnie daleko przez Niemcy, Finlandię do Argentyny, gdzie pracuję ostatnie 27 lat” - dodała. „Moje korzenie są tutaj, w Polsce” - zaznaczyła.

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga wskazał, że nagroda ta, Dni Papieskie to ślad pamięci o św. Janie Pawle II. - W tym roku mają nam uzmysłowiać wielką tajemnicę miłosierdzia. Jego przesłanie towarzyszyło całemu pontyfikatowi Jana Pawła II, co wielokrotnie potwierdzał swoją życiową postawą. To przesłanie miłości i miłosierdzia próbował krzewić wśród ludzi na całym świecie - powiedział.

Galę uświetnił występ grupy muzycznej oraz Szalonych Małolat z Młodzieżowego Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru był Łukasz Zagrobelny, który porwał publiczność do wspólnej zabawy.

Organizatorami i gospodarzami wieczoru byli bp Jacek Jezierski i Witold Wróblewski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma