GN 23/2021 Archiwum

Jak żegnać bliskich? przejdź do galerii

Powstał z myślą o tych, którzy odchodzą z tego świata, oraz o ich bliskich.

- Do napisania tej książki przygotowywałem się od 10 lat. Wiem, jak wielkim problem we wszystkich rodzinach jest przeżywanie pogrzebu - mówi ks. dr kan. Wiesław Rodzewicz.

W sobotę 22 października w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się promocja modlitewnika „Pogrzeb w rodzinie. Modlitewnik do Miłosiernego Boga”. Książkę opracował ks. Rodzewicz we współpracy z bp. Jackiem Jezierskim.

Biskup elbląski we wprowadzeniu zwrócił uwagę, że modlitewnik powstał z myślą o osobach, które odchodzą z tego świata, oraz o ich bliskich. „Umieranie i śmierć są ważnym i trudnym procesem oraz wydarzeniem w życiu każdej osoby. Modlitewnik ten chce służyć pomocą. Nie jest to dzieło zamknięte i doskonałe, ale zapewne potrzebne i może być wykorzystane przez każdą rodzinę w spotkaniu i przeżywaniu wydarzenia śmierci bliskiej osoby” - napisał bp Jezierski.

Poprzez ten modlitewnik ks. Rodzewicz przypomina, że jest „ważne i zbawienne, żeby umrzeć po pojednaniu z Bogiem i po przebaczeniu ludziom”. Kolejne strony książeczki to m.in. wskazówki, jak można pomóc zmarłym, rozważania Drogi Krzyżowej o miłosiernym Zbawicielu.

„Święty papież Jan Paweł II napisał, że pamięć o zmarłych, jaką w szczególny sposób ludzie im okazują, jest wyrazem wiary w zmartwychwstanie i życie wieczne. A zatem modlimy się dla nich o wieczny odpoczynek i światłość wiekuistą. Ludzie żyjący na ziemi należący do wspólnoty Kościoła pielgrzymującego mogą wypraszać łaski dla ludzi, którzy odeszli do Kościoła cierpiącego w czyśćcu. Wszyscy wędrujemy przez życie Kościoła triumfującego, zażywającego chwały w niebie” - czytamy we wstępie modlitewnika.

- Ludzie, idąc na cmentarz, nie mają gotowych modlitw. Mówią „Ojcze nasz”, „Zdrowaś, Maryjo”, stawiają znicz. Na tym kończy się modlitwa za zmarłych. Dlatego w tej książce starałem się zebrać różnego rodzaju modlitwy, które przez Kościół są ustanowione i uznane - wytłumaczył w czasie spotkania ks. Rodzewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama