GN 14/2020 Archiwum

Żuławskie Światło Pamięci

By nie zapomnieć o tych, co mieszkali na Żuławach przed laty.

Po raz drugi Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zaprasza do odwiedzenia dawnych cmentarzy oraz zapomnianych miejsc pochówku byłych mieszkańców regionu Żuław. Zapalony tam znicz - jak informują inicjatorzy akcji - stanie się symbolem naszej pamięci o nich.

Akcję w ubiegłym roku wymyślił Arkadiusz Kuźmiński. - Chodzi o wszystkie miejsca spoczynku dawnych mieszkańców Żuław. Cmentarze ewangelickie, mennonickie, czy też miejsca, gdzie kiedyś były cmentarze, a już ich nie ma - tłumaczy Marta Łybacka, prezes Stowarzyszenia „Kocham Żuławy”.

Akcja „Żuławski Światło Pamięci” rozpocznie się 31 października, a zakończy 2 listopada. Członkowie stowarzyszenia proszą, by po zapaleniu znicza zrobić zdjęcie i umieścić je na ich profilu na Facebooku. Ze zdjęć powstanie album oraz mapa „świateł pamięci”.

W ubiegłym roku znicze zapalono na cmentarzach w miejscowościach: Bogatka, Miłocin, Krzywe Koło, Tujsk, Orłowo, Różewo, Wikrowo (Władysławowo), Jezioro, Stogi, Kraśniewo i Pogorzała Wieś. Pamiętano również o ofiarach wielkiej powodzi z 1888 r. oraz zmarłych, w trakcie marszu śmierci, więźniów obozu Stutthof.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama